Polska po 1989 roku

05.10.2017

Policja szuka sprawców dewastacji pomnika żołnierzy sowieckich w Szczyrku

Policjanci szukają sprawców dewastacji w Szczyrku obelisku upamiętniającego 36 żołnierzy sowieckich, którzy zginęli w walce z Niemcami w 1945 r. Na pomniku została rozbita płyta z inskrypcją. Czerwoną farbą ktoś namalował też symbol Polski Walczącej.

"Zawiadomienie o przestępstwie złożyli już przedstawiciele urzędu miejskiego w Szczyrku. Policjanci rozpoczęli dochodzenie w sprawie znieważenia pomnika lub innego miejsca publicznego, które zostało urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby. Karą za popełnienie takiego przestępstwa jest grzywna lub ograniczenie wolności. Zniszczenia zostały oszacowane na 1 tys. zł" – powiedziała rzeczniczka bielskiej policji Elwira Jurasz.

Jak dotychczas policjanci nie mają podejrzanych. Ich poszukiwań nie ułatwia położenie pomnika. Stoi on na uboczu, za budynkiem poczty. Teren nie jest objęty monitoringiem. "Apelujemy do świadków o kontakt osobisty lub telefoniczny pod numerem komisariatu w Szczyrku (33) 8254610. Wszystkim gwarantujemy anonimowość" – powiedziała Jurasz.

Burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy w rozmowie z PAP wyraził ubolewanie z powodu dewastacji. "Ten pomnik nikomu z mieszkańców nie przeszkadzał. 1 września paliły się przed nim znicze. To bardzo przykre zdarzenie, które szkodzi nam wszystkim" – mówił. Dodał, że po zakończeniu policyjnego dochodzenia samorząd zamierza usunąć zniszczenia.

Na niewielkim obelisku znajdowała się tablica, na której widniał symbol sierpa i młota oraz inskrypcja: "Tu spoczywa 36 bohaterów z Armii Radzieckiej, którzy zginęli na polu chwały w walce o oswobodzenie Polski w dniu 22 lutego 1945 r.". Ciała żołnierzy zostały w przeszłości ekshumowane i pochowane na cmentarzu wojskowym.

O dewastacji pomnika jako pierwszy poinformował ukazujący się w Śląskiem Dziennik Zachodni. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ js/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL