Polski konsul generalny w Grodnie Andrzej Chodkiewicz wraz z grupą pracowników konsulatu odwiedził mogiły powstańców 1863 r. w obwodzie grodzieńskim. Odsłonięto dwie tablice pamiątkowe, w tym ku czci Ludwika Narbutta - poinformował konsul w poniedziałek PAP.
Konsul odwiedził w ostatni weekend mogiły powstańców w Porozowie, w Indurze, w Łunnie, w Lidzie i w Bieniakoniach. Złożono wieńce na symbolicznej mogile powstańczej na cmentarzu wojskowym w Wołkowysku oraz zapalono znicze na odrestaurowanej w ubiegłym roku mogile powstańców oddziału Aleksandra „Landera” Lenkiewicza w Jeziorach.
Przed kościołem pijarów w Lidzie odsłonięto tablicę ku czci Ludwika Narbutta, dowódcy oddziałów powstańczych w Puszczy Grodzieńskiej, który był wychowankiem kolegium pijarskiego.
W kościele w Iszczołnie pod Szczuczynem odbyła się natomiast uroczystość poświęcenia tablicy ku czci ks. Adama Falkowskiego, proboszcza tej parafii straconego w 1863 r. przez władze rosyjskie za odczytanie z ambony manifestu Rządu Narodowego. W Lidzie na miejscu kaźni ks. Falkowskiego również złożono wieniec.
W uroczystościach na grobach powstańców licznie uczestniczyli miejscowi Polacy.
Jak dodał konsul w rozmowie z PAP, obchody 150. rocznicy powstania w obwodzie grodzieńskim nie ograniczą się do odwiedzania grobów. Na maj planowana jest w Grodnie dyskusja panelowa na temat znaczenia powstania styczniowego z udziałem historyków polskich i białoruskich.
Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)