Inne

21.04.2015 aktualizacja 14.07.2016

Polskie Radio świętowało 90-lecie w Operze Narodowej

Andrzej Siezieniewski wręcza Diamentowy Mikrofon dla Danuty Szaflarskiej jej córce Marii Ekier. Fot. PAP/T. Gzell Andrzej Siezieniewski wręcza Diamentowy Mikrofon dla Danuty Szaflarskiej jej córce Marii Ekier. Fot. PAP/T. Gzell

Polskie Radio obchodziło we wtorek swoje 90-lecie w warszawskiej Operze Narodowej. Podczas jubileuszowej gali przemawiała m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska. Wręczono również nagrody dla osobistości związanych z radiem.

"Dziewięć dekad działalności Polskiego Radia, to czas niepodważalnych osiągnięć pokoleń radiowców. Osiągnięć, które są swoistą kroniką naszego państwa i narodu, jego awansu cywilizacyjnego, społecznego i (...) kulturalnego" - powiedział na początku jubileuszowej gali prezes zarządu i redaktor naczelny Polskiego Radia, Andrzej Siezieniewski. Zaznaczył przy tym, że od swego początku radio w Polsce było w awangardzie postępu technicznego i do dziś chętnie sięga do nowych technologii.

Siezieniewski dodał również, że misja radia byłaby niewykonalna bez pracy dziennikarzy, spikerów, lektorów, inżynierów, techników, realizatorów, aktorów i przedstawicieli innych profesji, "których wspólny wysiłek przełożył się na dzisiejszą pozycję Polskiego Radia".

Laureatką Diamentowego Mikrofonu za wybitne role w imponującej liczbie słuchowisk radiowych, otrzymała aktorka Danuta Szaflarska, od niemal 50 lat związana z Teatrem Polskiego Radia. Z kolei za "owianą legendą pracę i rolę, jaką sumiennie odgrywają w historii ojczyzny i anteny Pierwszego Programu Polskiego Radia", Diamentowym Mikrofonem zostali wyróżnieni krakowscy hejnaliści.

"Te 90 lat, to kawał polskiej historii pisanej przez radiowców. Myślę, że odegrało ono kluczową rolę w polskim życiu społecznym i kulturalnym, (...) ale co chyba szczególnie ważne, było fantastycznym współtwórcą i medium towarzyszącym wszystkim wydarzeniom kulturalnym" - przypomniała minister kultury i dziedzictwa narodowego, Małgorzata Omilanowska. Zwróciła również uwagę na rolę radia w popularyzowaniu poprawnej polszczyzny.

Podczas gali w Teatrze Wielkim odbyło się również rozdanie nagród dla wybitnych osobistości Polskiego Radia - Diamentowych Mikrofonów oraz Diamentowej Batuty. Wyróżnienia wręczał prezes Polskiego Radia, Andrzej Siezieniewski.

Laureatką Diamentowego Mikrofonu za wybitne role w imponującej liczbie słuchowisk radiowych, otrzymała aktorka Danuta Szaflarska, od niemal 50 lat związana z Teatrem Polskiego Radia. Z kolei za "owianą legendą pracę i rolę, jaką sumiennie odgrywają w historii ojczyzny i anteny Pierwszego Programu Polskiego Radia", Diamentowym Mikrofonem zostali wyróżnieni krakowscy hejnaliści. Nagrodę w ich imieniu, odebrał Komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej W Krakowie, starszy brygadier Ryszard Kaczoł.

Wieloletni dyrygent i dyrektor muzyczny Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Jacek Kasprzyk, został uhonorowany Diamentowa Batutą "jako wyraz uznania dla dyrygenckiego dorobku i z podziękowaniem za oddanie radiu publicznemu".

Nagrody przyznawane są przez zarząd Polskiego Radia od 1995 r. Diamentowe Mikrofony to wyróżnienie dla pracowników i współpracowników radia, z kolei Diamentowa Batuta jest przyznawana za wybitne kreacje artystyczne oraz rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą.

Na czele komitetu honorowego jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia stanął, nieobecny na uroczystości, prezydent Bronisław Komorowski. Na sali obecna była jego małżonka Anna Komorowska, marszałek sejmu Radosław Sikorski, ministrowie, posłowie, senatorowie oraz wiele osobistości kultury i sztuki. W trakcie gali wystąpiła Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Aleksandra Liebreicha oraz Jacka Kasprzyka, Chór Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, francuski pianista Philippe Giusiano, oraz zespoły Zakopower i AudioFeels. (PAP)

rcze/ tpo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL