2011-05-13 (PAP) - Monumentalny pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego w Opolu przestanie być anonimowy. Na cokole pomnika pojawi się tablica z nazwiskami zasłużonych dla polskości na Śląsku – powiedział PAP prezydent Opola Ryszard Zembaczyński. Stojący przy ul. Krakowskiej – najpopularniejszym deptaku Opola - 15 metrowy, ważący ponad 400 ton pomnik przedstawia żubra (symbol siły i uporu), a na nim kobietę ze skrzydłami - symbol bogini Nike.
Monument odsłonięty w 1970 roku jest w bardzo złym stanie technicznym, wkrótce rozpocznie się jego renowacja. Przy tej okazji na cokole pomnika pojawi się tablica z nazwiskami osób zasłużonych dla polskości na Śląsku Opolskim. Prezydent zapowiedział, że będą to nazwiska nie tylko z Opola, ale całej Opolszczyzny.
"Mamy znakomite rody z Grabiny, Przysieczy, mamy rodzinę Poliwodów, którzy byli nazywani +polskimi królami+. Jest wiele książek na ten temat. Na tablicy mogą się zdarzyć nazwiska kontrowersyjne, ale historia nie jest martwa i powinniśmy ją odkrywać" – stwierdził Zembaczyński.
Prezydent zaznaczył, że tablica na pomniku nie będzie na pewno kompletną listą polskich działaczy. "Należy ją traktować raczej, jako wizytówkę. Gestapo podczas II wojny światowej miało listę 11 tys. Polaków uznanych za zagrożenie dla władz hitlerowskich. Myślę, że z tego ok. tysiąc osób to mieszkańcy Opolszczyzny” - ocenił.
Prezydent chciałby też, aby tablica stała się inspiracją do zainteresowania się dziejami Śląska. "To przepiękna karta historii ludu śląskiego, ludzi walczących o polskość tych ziem. Będzie to też inspiracja do zgłębiania tematu; mam nadzieję, że ludzie oglądający pomnik poszukają później - choćby w internecie - informacji o tych osobach, których nazwiska zostaną uwiecznione na tablicy" – powiedział Zembaczyński.(PAP)
jsz/ abe/