31.10.2010. Aleksandrów Kujawski (PAP) - W Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku (Pomorskie) zrekonstruowano Dom Powstańca Polskiego sprowadzony z Adampola w Turcji, gdzie w połowie XIX wieku zamieszkali polscy uchodźcy, m.in. uczestnicy powstania listopadowego 1830-31 r. Jak poinformowali PAP pracownicy Centrum, wykonany z drewna kasztanowego dom został przywieziony do Szymbarka w częściach, a na miejscu ponownie złożony.
Położony kilkanaście kilometrów od Stambułu Adampol został założony w 1842 roku, dzięki zabiegom i funduszom Adama Czartoryskiego. Jako pierwsi sprowadzili się tej miejscowości uchodźcy z Polski po powstaniu listopadowym 1831 r. Później dołączali do nich uczestnicy Wiosny Ludów 1848 roku i wojny krymskiej 1853 r.
Dom Powstańca Polskiego to kolejny drewniany obiekt związany z polską historią, jaki znalazł się na terenie Centrum w Szymbarku. Jednym z pierwszych przeniesionych tu budynków był Dom Harcerza postawiony w sąsiadującej z Szymbarkiem Wieżycy w latach 20. ub. wieku z inicjatywy organizacji młodzieżowej YMCA.
W Szymbarku znajduje się też ok. 250-letnia, przeniesiona z miejscowości Wilanowo kaszubska chata. Jest też oryginalny, sprowadzony spod Irkucka dom, który przed ok. 240 lat zbudowali zesłani tam konfederaci barscy. W Centrum znajduje się także około 150-letnia, przywieziona z Kanady, drewniana chata zbudowana w prowincji Ontario przez emigrantów z Kaszub.
Na terenie Centrum stworzono też replikę partyzanckiego bunkra z czasów II Wojny Światowej oraz kopię 300-letniego dworku polskiego (oryginał znajduje się w Salinie niedaleko Wejherowa). W Centrum znajdują się także muzeum ciesielstwa, kuźnia, piec chlebowy oraz wiele innych obiektów prezentujących historię Kaszub.
Centrum Edukacji I Promocji Regionu w Szymbarku powstało, przy współudziale lokalnego samorządu z inicjatywy miejscowego właściciela tartaku oraz firmy zajmującej się budową domów - Daniela Czapiewskiego.
aks/ drag/