Auschwitz

16.07.2018

Ponad 1 mln osób odwiedziło w tym roku Muzeum Auschwitz

Były niemiecki obóz zagłady KL Auschwitz. Fot. PAP/J. Bednarczyk Były niemiecki obóz zagłady KL Auschwitz. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Już ponad 1 mln osób odwiedziło w br. Muzeum Auschwitz – podał rzecznik placówki Bartosz Bartyzel. Jak podkreślił, najważniejsze w tym kontekście jest, że tak wielu ludzi z różnych krajów styka się z autentycznym Miejscem Pamięci i pogłębia wiedzę historyczną.

Bartyzel powiedział, że poziom zainteresowania Miejscem Pamięci świadczy o tym, że świat coraz mocniej docenia wagę symboliki Auschwitz. "Rekordy frekwencyjne nie są ważne, a fakt, że tak wielu ludzi z różnych krajów styka się z autentycznym Miejscem Pamięci i pogłębia swoją wiedzę historyczną" - powiedział.

Rzecznik dodał, że w Muzeum w pierwszych miesiącach br. zaobserwowanow wzrost liczby odwiedzających w porównaniu analogicznym okresem 2017 r. Obecny rok może się zatem okazać rekordowy pod względem frekwencji.

Bartyzel przypomniał, że w ub.r. Muzeum odwiedziło 2,1 mln osób. Nigdy wcześniej liczba ta nie była tak wysoka.

Rzecznik zaznaczył, że przyjęcie tak ogromnej liczby odwiedzających umożliwia elektroniczny system rezerwacji na visit.auschwitz.org. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie odpowiednich i bezpiecznych warunków zwiedzania historycznej, chronionej konserwatorsko przestrzeni poobozowej.

Liczba zwiedzających były niemiecki obóz od wielu lat rośnie. Jeszcze kilkanaście lat temu przybywało tu pół miliona osób rocznie. W kolejnych latach rozpoczął się wzrost. Milion został przekroczony w 2008 r.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL