Koniec PRL

23.05.2019

Ponad 100 wydarzeń kulturalnych podczas Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku

Ponad 100 wydarzeń kulturalnych znajdzie się w programie imprez, które złożą się na Święto Wolności i Solidarności organizowane w Gdańsku w dniach 1-11 czerwca. Będą to m.in. spektakle teatralne, koncerty, wystawy czy promocje publikacji książkowych.

O wydarzeniach kulturalnych, które złożą się na gdańskie Święto Wolności i Solidarności organizowane dla uczczenia 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r., poinformowano w czwartek na konferencji prasowej zorganizowanej w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (GTS).

Jak poinformowała na konferencji Barbara Frydrych, dyrektor Biura Prezydenta Gdańsk ds. Kultury, na święto złoży się ponad 100 wydarzeń kulturalnych przygotowanych przez ponad 20 instytucji oraz podmiotów kultury. „Zaangażowanych zostało kilkuset twórców i artystów” – podkreśliła Frydrych dodając, że program zakłada wydarzenia teatralne, filmowe i muzyczne. „Odbędą się również warsztaty i działania edukacyjne” – dodała.

Poinformowała, że w zestawie imprez znajdzie się m.in. retrospektywna wystawa polskiego fotografa Michała Szlagi, który obchodzi 20-lecie pracy twórczej. „Będzie również pokaz sztuki współczesnej w tworzonym Muzeum Sztuki Współczesnej Nomus. Będziemy mogli zobaczyć dwie bardzo interesujące wystawy w Muzeum Gdańska o ważnych dla miasta osobach - Oldze Krzyżanowskiej oraz prezydencie Pawle Adamowiczu” – zapowiedziała Frydrych.

Dodała, że Muzeum Gdańska przygotowało też promocję albumu fotograficznego, „którego głównym bohaterem będzie miasto i mieszkańcy”. „Fotograficzny album przygotował wybitny fotograf Chris Niedenthal, który pracował nad tym projektem w 2018 roku” – poinformowała.

Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Jerzy Limon zapowiedział z kolei, że w tej instytucji zobaczyć będzie można spektakl pt. "Wałęsa w Kolonos” w reż. Bartosza Szydłowskiego, z udziałem Jerzego Stuhra w roli tytułowej. „Jest to przedstawienie niezwykłe nie tylko ze względu na postać tytułową, ale inscenizacyjnie jest bardzo ciekawe nawiązanie do tragedii greckiej” – powiedział Limon. „Nie jest to biografia czy jakaś laurka cukierkowa, wręcz przeciwnie: główny bohater jest pokazany jako człowiek rozdarty i emocjami, i swoim stosunkiem do innych, do siebie samego” – dodał.

Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Władysław Zawistowski poinformował z kolei, że w Teatrze Wybrzeże obejrzeć będzie można spektakl "Święto Winkelrida. Rewia Narodowa" w reż. Marcina Libera oraz filmową prezentację „H.” w reż. Jana Klaty, czyli spektaklu na podstawie „Hamleta” Szekspira.

Jak poinformowała animatorka kulturalna Marianna Grzywaczewska, na zlokalizowanym w centrum Gdańska Skwerze Świętopełka odbywać się będą różnego rodzaju warsztaty, w tym np. zajęcia plastyczne czy „Kuchnia imigranta”, czyli wspólne gotowanie z mieszkającymi w mieście przybyszami spoza Polski. „Każdy wieczór zakończymy koncertem lub potańcówką” – zapowiedziała Grzywaczewska dodając, ze na skwerze prezentowane będą też dwie wystawy: fotograficzna oraz ekspozycja plakatów.

Dyrektor gdańskiego Instytutu Kultury Miejskiej Aleksandra Szymańska poinformowała z kolei, że na placu Kobzdeja zostanie zorganizowana przestrzeń, którą nazwano „Czytelnia Wolności”. „Będzie tu można przez cały dzień i całą noc przyjść i korzystać z książek, które zostały wybrane do czytania, do przypomnienia, ale też brać udział w wydarzeniach przygotowanych specjalnie z tej okazji” – powiedziała Szymańska dodając, że na miejscu będzie można spotkać się między innymi z dziennikarzami, kupić książki czy posłuchać poezji recytowanej przez aktorów.

„Czeka nas prawdziwy święto wolności i solidarności” – podsumowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz dodając, że bez kultury „nie ma zmian w społeczeństwie, nie ma zmian w Polsce”. Dulkiewicz przypomniała, że pełen program wszystkich zdarzeń, które złożą się na obchody, znaleźć można na stronie www.2019gdansk pl.

W programie muzycznych imprez, które złożą się na Święto Wolności i Solidarności, znajdzie się też 12 koncertów. Wystąpią m.in. Voo Voo, Lech Janerka, Tomasz Organek, Natalia Przybysz, Zbigniew Hołdys, Gaba Kulka, Tomek Lipiński, Maria Peszek.

W ramach obchodów zaplanowano też wiele wydarzeń społecznych. 4 czerwca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na gdańskiej Ołowiance odbędzie się spotkanie z udziałem kilkuset samorządowców z całej Polski. W specjalnych namiotach, które staną w sąsiedztwie gdańskiego pl. Solidarności, swoje stoiska będzie miało ponad 200 organizacji pozarządowych.

4 czerwca w południe na scenie przed budynkiem Europejskiego Centrum Solidarności  planowane jest wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego", proklamacja Deklaracji Wolności i Solidarności, wspólne zdjęcie i degustacja tortu z okazji 30. urodzin polskiej demokracji. Tego samego dnia o godz. 17.30 na Długim Targu odbędzie się wiec z udziałem gości specjalnych Święta Wolności i Solidarności oraz odegranie hymnu Europy. (PAP)

autor: Anna Kisicka

aks/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL