Walki o granice II RP

10.05.2018

Ponad 1,2 mln tulipanów stworzy w Poznaniu biało-czerwoną kokardę

Źródło: Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział w Poznaniu Źródło: Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział w Poznaniu

Ponad 1,2 mln tulipanów zostanie wykorzystanych do stworzenia w parku w centrum Poznania narodowej, biało-czerwonej kokardy. Tegoroczny projekt Dywanu Kwiatowego ma upamiętnić 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Układanie tulipanów w parku Adama Mickiewicza w Poznaniu trwa od czwartkowego przedpołudnia; wykonanie całego projektu potrwa kilka godzin. Członkowie Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddziału w Poznaniu, a także studentów, usypuje z główek tulipanów dywan kwiatowy, który w tym roku upamiętniać będzie 100. rocznicę wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego.

Do wykonania projektu przedstawiającego narodową, biało-czerwoną kokardę, która była jednym z powstańczych symboli, zużytych zostanie łącznie ponad 1,2 mln tulipanów, w tym 470 tys. w kolorze białym i 750 tys. czerwonych. Dywan z kwiatów zajmie powierzchnię kilku tysięcy metrów kwadratowych.

"W tym roku w Polsce tulipany zakwitły dwa tygodnie wcześniej niż zwykle, co okazało się dla nas małym kłopotem. Aby nie zawieść oczekiwań mieszkańców, czerwone tulipany zostały ścięte już osiem dni temu i przechowywano je w skrzynkach w chłodni. Z kolei białe tulipany, przyjechały do nas prosto z Holandii" - tłumaczył w czwartek Andrzej Aumiller, prezes Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa oddziału w Poznaniu.

Powstańcze dywany będzie można podziwiać w Poznaniu do 14 maja. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

"100-lecie powstania Wielkopolskiego przypada 27 grudnia 2018 r., ale wtedy z reguły marzniemy i o kwiatach nie ma mowy, a cebulki tulipanów są głęboko schowane w przymarzniętej ziemi. Teraz mamy wspaniałą porę roku, kiedy możemy wspominać powstańców wielkopolskich, a ma to uzasadnienie – ponieważ przypomnę – mamy Rok Powstania Wielkopolskiego – w związku z tym staramy się świętować na różne sposoby, m.in. właśnie dedykując pamięci powstańców tegoroczną edycję dywanów kwiatowych" - tłumaczyła dyrektor Biura Organizacyjnego Obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego Anna Jaworska.

Tegorocznej edycji Poznańskich Dywanów Kwiatowych towarzyszyć będzie także w piątek chrzest dwóch nowych odmian tulipanów, które otrzymają nazwy dowódców powstania wielkopolskiego – biały będzie nosić imię gen. Stanisława Taczaka, zaś czerwony – drugiego w kolejności dowodzącego, gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego.

Jaworska zaznaczyła, że kolory kwiatów nie są przypadkowe, mają jeszcze wyraźniej podkreślać wymiar patriotyczny i nawiązywać do kolorystyki flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Chrzestnymi tulipana noszącego imię gen. Taczaka zostanie: wnuk pierwszego dowódcy powstania Jerzy Gogołkiewicz oraz Maria Mielcarzewicz z zarządu Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Chrzestnymi czerwonego tulipana będą natomiast: popularyzatorka historii powstania i działalności gen. Dowbora-Muśnickiego Anna Grajek oraz prezes wielkopolskiego oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Wawrzyniec Wierzejewski.

Uroczysty chrzest tulipanów odbędzie się w sali Lubrańskiego Collegium Minus Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Wydarzenie poprzedzi otwarcie XXII Wystawy Tulipanów, zorganizowanej w westybulu Auli UAM.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk powstańczych, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska.(PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ rosa/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL