Ponad 1 tys. biegaczy upamiętni w niedzielę rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956. Trasa biegu pamięci została wytyczona śladami robotniczego pochodu sprzed 62 lat. Część wpłat od uczestników imprezy będzie przekazana na renowację grobów bohaterów poznańskiego zrywu.
28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Życie straciło wówczas 58 osób, w tym 50 osób cywilnych, czterech żołnierzy, trzech funkcjonariuszy UB i milicjant.
W tym roku, po raz pierwszy wydarzenia sprzed 62 lat uczci bieg pamięci. W niedzielę mieszkańcy Poznania, Wielkopolski, ale także innych części kraju, wyruszą z terenu Zakładów Cegielskiego, gdzie w 1956 roku rozpoczął się robotniczy bunt. Uczestnicy biegu będą mieli możliwość przemierzenia niemal tej samej trasy, jaką w 1956 roku pokonali poznańscy robotnicy.
Udział w biegu zadeklarował m.in. dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki. Jak mówił w czwartek na konferencji prasowej, „co prawda nie uważam się za jakiegoś wytrawnego biegacza, ale moim zdaniem jest to świetna forma aby podkreślić zaangażowanie w kolejna rocznicę Poznańskiego Czerwca ’56”.
Łęcki w rozmowie z PAP podkreślił, że świadomość i pamięć o poznańskim zrywie wciąż jest niedoceniana i mało obecna w świadomości społecznej.
„Cały czas jest jeszcze pewien niedosyt. Chcielibyśmy żeby np. frekwencja w Muzeum Poznańskiego Czerwca była bardziej stabilna, by ta tematyka wpisała się w programy edukacyjne wszystkich szkół, by to muzeum stało się punktem obowiązkowym do odwiedzenia dla ludzi, którzy chcą Poznań poczuć i zrozumieć – w tej kwestii jest nadal jeszcze dużo do zrobienia” – podkreślił.
„Z cała pewnością jednak tego typu imprezy, jak bieg poszerza zainteresowanie Poznańskim Czerwcem. Nie wszyscy muszą czuć się dobrze na oficjalnych uroczystościach, nie wszyscy poświęcają mnóstwo czasu na lekturę historyczną. Zatem takie imprezy rekreacyjne, sportowe, przyciągają tłumy osób, które tę formę uważają za najwłaściwszą dla siebie – a m.in. poprzez strój, poprzez uczestnictwo identyfikują się z rocznicą” – mówił.
Prezes Stowarzyszenia Poznański Czerwiec Jerzy Majchrzak podkreślił, że członkowie stowarzyszenia, kombatanci Czerwca ’56 także są zadowoleni tej inicjatywy. Jak mówił, „takie wydarzenie, jak bieg pamięci, także rozszerza wiedzę o Poznańskim Czerwcu. Po uroczystościach oficjalnych będziemy na mecie biegu, gdzie będziemy witać uczestników”.
Majchrzak dodał, że tego typu inicjatywy na pewno pomogą w poszerzeniu wiedzy o Czerwcu ’56 wśród młodych osób. Wyraził nadzieję, że młodzież, dzięki takiej imprezie na cześć poznańskich bohaterów – po powrocie do domu sięgnie do książki, czy znajdzie w internecie informacje o wydarzeniach sprzed 62 lat.
Współorganizator biegu Aleksander Rosa podkreślił, że bieg planowany jest na dystansie 10 km w dwóch wariantach: bieg indywidualny oraz Sztafeta Pamięci Czerwca’56.
Zapisy za pośrednictwem strony internetowej www.biegczerwca56.pl trwają do czwartkowej nocy. Po tym czasie, zapisać się można będzie jeszcze osobiście w biurze zawodów.
W pakiecie zawodnika, biegacze otrzymają okolicznościowe koszulki, biało-czerwoną opaskę, a na mecie – medal, który nawiązywać będzie do czerwcowych wydarzeń.
Część środków pochodzących ze sprzedaży pakietów startowych trafi m.in. na renowację tablicy upamiętniającej wydarzenia z 1956 roku. Pierwszych 1956 zarejestrowanych osób znajdzie w pakiecie startowym opaski powstańcze.
W niedzielę, w dniu imprezy, dzięki współpracy z Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956, w okolicach mety w centrum miasta utworzona zostanie specjalna strefa historyczna.
Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, oraz wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.
Bieg realizowany jest w ramach rządowego programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – Niepodległa.
Główne uroczystości 62. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku odbędą się 28 czerwca. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ pat/