Polska po 1989 roku

23.04.2019

Popiersia marszałków Sejmu I RP od czwartku przed budynkiem sejmowych komisji

Popiersia marszałków Sejmu I RP, Stanisława Małachowskiego oraz Kazimierza Nestora Sapiehy, od czwartku będzie można oglądać przed budynkiem sejmowych komisji na terenie parlamentu. W tym miejscu powstanie galeria rzeźb z wizerunkami marszałków izby poselskiej z czasów I Rzeczypospolitej.

Uroczystość odsłonięcia popiersi marszałków - która odbędzie się w czwartek o godz. 13.30 - zainauguruje galerię rzeźb przedstawiających wizerunki marszałków izby poselskiej z czasów I Rzeczypospolitej. Parlamentarzyści i goście odwiedzający Sejm będą mogli podziwiać dwa pierwsze dzieła z planowanej galerii - poinformowała we wtorek Kancelaria Sejmu.

Popiersia przedstawiają współtwórców Konstytucji 3 maja: Stanisława Małachowskiego - marszałka konfederacji Korony Królestwa Polskiego i marszałka Sejmu Czteroletniego oraz Kazimierza Nestora Sapiehy - marszałka konfederacji Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Twórcami odlanych z brązu rzeźb są: Elżbieta Kołodziejczyk-Macander, wykładowca warszawskiej ASP, która ma w dorobku m.in. konserwację rzeźb Jana Szczepkowskiego zdobiących od 2013 r. Sejm oraz radomski rzeźbiarz Marek Szczepanik - absolwent ASP w Warszawie, twórca pomników poświęconych m.in. Żołnierzom Wyklętym.

Galeria rzeźb marszałków jest jednym z przedsięwzięć upamiętniających obchodzone w 2018 r. 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. (PAP)

autor: Anna Tustanowska

amt/ par/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL