Europa i świat po 1989 roku

01.12.2017

Posłowie AWPL-ZChR zabiegają o retransmisję na Litwie TV Trwam

Posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) zabiegają o retransmisję na Litwie nie tylko kanałów polskiej telewizji publicznej, ale też Telewizji Trwam.

„Zwróciliśmy się do prezesa Zarządu Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego z prośbą o rozpatrzenie możliwości dołączenia do listy kanałów TVP, które mają być retransmitowane na Litwę, również TV Trwam” - poinformowała w piątek PAP przewodnicząca sejmowej frakcji AWPL-ZChR, posłanka Rita Tamaszuniene.

W czerwcu br. posłowie AWPL-ZChR zwrócili się do premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa i prezesa Zarządu TVP Jacka Kurskiego z propozycją retransmisji siedmiu kanałów: TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP ABC (dla dzieci), TVP Rozrywka, TVP Seriale i TVP Parlament.

We wrześniu premier Saulius Skvernelis poinformował, że od 1 lutego przyszłego roku na Wileńszczyźnie, licznie zamieszkanej przez Polaków, rozpocznie się retransmisja trzech polskich kanałów telewizyjnych – TVP Info, Kino Polska International, Kino Polska Muzyka International - i że na ten cel litewskie ministerstwo łączności przeznaczy 350 tys. euro.

Według posłanki Tamaszuniene, są możliwości techniczne retransmisji na Litwę nie trzech, lecz większej liczby kanałów. „Ustalaliśmy to w litewskim Centrum Telewizyjnym - mówi. - Ile będziemy mieli polskich kanałów, zależy od negocjacji i przyznanej na ten cel kwoty”.

Posłanka wskazuje, że „propozycja retransmisji trzech kanałów polskich na Litwie nie jest wystarczająca”. „Jest duże zapotrzebowanie m.in. na polskie programy dziecięce, polskie seriale, jest też duże zainteresowanie Telewizją Trwam” - zaznacza Tamaszuniene.

Obecnie na Wileńszczyznę dociera sygnał tylko TVP Polonia.

Litewski politolog Mariusz Antoniewicz zaznacza, że „retransmisja polskiej telewizji jest potrzebna, gdyż pomaga to w krzewieniu polskiej kultury i stanowi alternatywę dla kremlowskiej produkcji”.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL