Powstanie Warszawskie

18.04.2018

Powstańcy warszawscy nie będą płacić za pobyt w domu pomocy społecznej

Członkowie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP, w tym uczestnicy Powstania Warszawskiego, będą zwolnieni z opłat za pobyt w domu pomocy społecznej; w czwartek stosowną uchwałę mają podjąć stołeczni radni - poinformowała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Gronkiewicz-Waltz powiedziała na środowej konferencji na warszawskim Nowolipiu, że w czwartek Rada Warszawy podejmie uchwałę "ws. warunków całkowitego zwolnienia z opłat za pobyt w domu pomocy społecznej o zasięgu gminnym".

Jak wyjaśniła, uchwała pozwoli na wsparcie członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP, w tym uczestników Powstania Warszawskiego, poprzez całkowite zwolnienie z opłat za pobyt w domu pomocy społecznej.

Pomocą objęci będą nie tylko powstańcy, ale także osoby, które walczyły na frontach II wojny światowej "pod obcymi banderami" oraz osoby poszkodowane w wydarzeniach w Poznaniu w 1956 r. - zapowiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Jak mówiła, do tej pory opłatę wnosił mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż w wysokości 70 proc. swojego dochodu.

Miasto poinformowało, że obecnie w domach pomocy społecznej m.st. Warszawy przebywa 34 weteranów, w tym 12 powstańców warszawskich.

Dyrektor stołecznego Biura Projektów i Pomocy Społecznej Tomasz Pactwa powiedział, że miasto zakończyło konsultacje społeczne z powstańcami dot. domu dziennego wsparcia dla powstańców warszawskich, który powstanie przy ul. Hrubieszowskiej 9. Pactwa dodał, że ma to być m.in. "miejsce spotkań", aktywnych zajęć, a w razie potrzeby - ośrodek rehabilitacji.

Pactwa zaznaczył, że budynek przy Hrubieszowskiej 9 jest obiektem zabytkowym i stworzenie tam domu dziennego dla powstańców może zająć od 1,5 do 2 lat. Dlatego - jak zapowiedział Pactwa - miasto chce otworzyć tymczasowy dom powstańca przy ul. Nowolipie 22. Miasto zapowiada, że ta placówka zostanie uruchomiona w tym roku. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL