Ulicami Poznania przeszedł w niedzielę „Marsz zwycięstwa”, upamiętniający 93. rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze, który potwierdził zdobycze zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Marsz po raz drugi zorganizowało stowarzyszenie kibiców Wiara Lecha. Według policji w marszu uczestniczyło tysiąc osób, organizatorzy twierdzą, że zebrało się ok 1,5 tys. maszerujących. Zebrani przeszli ulicami miasta pod pomnik Powstańców Wielkopolskich.
„Ideą tego marszu jest przypomnienie poznaniakom daty 16 lutego 1919 roku, kiedy na mocy rozejmu w Trewirze Wielkopolska weszła w granice Polski. Zazwyczaj świętuje się u nas datę wybuchu powstań, tymczasem to jest powstanie, które zakończyło się zwycięstwem. Jako kibice Lecha Poznań zaplanowaliśmy świętowanie nie tylko rocznicy jego wybuchu, ale i daty 16 lutego” - powiedział PAP współorganizator marszu Łukasz Bogaczyk ze stowarzyszenia Wiara Lecha.
Uczestnicy marszu przeszli z flagami, transparentami oraz portretami wybitnych Polaków związanych z powstaniem ze Starego Rynku na plac Wolności, pod pomnik Poznańskiego Czerwca a następnie pod pomnik Powstańców Wielkopolskich. Na czele nieśli transparent „Wielkopolanie Powstańcom”. Odpalane były race i petardy.
„Chcieliśmy w taki sposób, jak to dzieje się na meczu, oddać hołd tym, którzy wywalczyli niepodległość dla Wielkopolski" - powiedział Bogaczyk.
Członkowie stowarzyszenia rokrocznie starają się upamiętniać rocznice istotne dla regionu i kraju.
„Staramy się nie tylko zajmować powstaniem wielkopolskim i rocznicą Czerwca '56 - wydarzeniami, które kształtują naszą, wielkopolską tożsamość, ale również przypominać o Katyniu czy Wołyniu. W ubiegłym roku udało się tych wydarzeń upamiętnić całkiem sporo i widzimy, że coraz więcej osób bierze udział w tych przedsięwzięciach” - powiedział.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu; było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę.
16 lutego 1919 roku w Trewirze podpisano układ przedłużający rozejm między państwami Ententy a Niemcami, obejmujący także front wielkopolski. W dokumencie zapisano m.in. iż „Niemcy powinni niezwłocznie zaprzestać wszelkich działań ofensywnych przeciwko Polakom w Poznańskiem i we wszystkich innych okręgach”.
Za koniec powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 r., choć powstańcze zdobycze i prawo do ziemi wielkopolskiej dał odrodzonej Polsce traktat wersalski z 28 czerwca 1919 r. Jego postanowienia weszły w życie w styczniu 1920 r. (PAP)
rpo/ kot/