Mapping "Wielkopolska wiktoria" – multimedialne widowisko wyświetlane na gmachu Arkadii przy pl. Wolności – uświetni w tym roku obchody Narodowego Święta Niepodległości w Poznaniu. Pokaz ma w nowoczesny sposób przedstawić historię powstania wielkopolskiego.
Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann poinformował w środę na konferencji prasowej, że w trakcie tegorocznych, jubileuszowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości poznaniacy będą mieli okazję uczestniczyć w nawiązującym także do jubileuszu stulecia wybuchu powstania wielkopolskiego "Pikniku historycznym 1918-2018".
"Przed nami dwie wielkie rocznice konstytuujące polskie państwo: stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości i stulecie wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego. W tym szczególnym czasie staramy się, by obchody były wyjątkowo bogate, chcemy, by zainteresowały Wielkopolan i poznaniaków. Serdecznie zapraszam mieszkańców regionu na uroczystości, bo warto raz na sto lat" - powiedział Hoffmann.
Rocznicowe obchody w stolicy Wielkopolski zainicjuje w niedzielę msza św. w intencji ojczyzny. Dalsze obchody odbędą się na pl. Wolności. W programie "Pikniku historycznego 1918-2018", obok oficjalnej części obchodów i wspólnego odśpiewania hymnu państwowego, znajdzie się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych i przygotowane specjalnie na stulecie prezentacje grup rekonstrukcyjnych. Odbędzie się defilada wojskowa pododdziałów oraz prezentacja historycznego sprzętu wojskowego.
Szczególną atrakcją przygotowaną na finał obchodów będzie mapping z muzyką na żywo "Wielkopolska wiktoria". Multimedialne widowisko wyświetlane na gmachu Arkadii ma w nowoczesny sposób przedstawić historię powstania wielkopolskiego. Autorem obrazów, które zobaczą widzowie, jest Piotr Szabliński.
Wcześniej zaplanowano widowisko "Powstanie wielkopolskie" przygotowane przez Park Dzieje. Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7 Dywizjonu Artylerii Konnej, która poprowadzi punkt werbunkowy, zorganizuje dla wszystkich chętnych pokazy obsługi armaty, tzw. działoczyny. W centrum miasta działać będzie też strefa kuchni polowych, podająca między innymi wojskową grochówkę.
Swoje stoisko okolicznościowe będzie miał Narodowy Bank Polski. Odbywać się będą pokazy filmów historycznych TVP3 Poznań.
Od ponad 20 lat w stolicy Wielkopolski 11 listopada, poza świętem niepodległości, obchodzony jest także jako imieniny ulicy Święty Marcin. Głównym elementem imprezy jest tradycyjny korowód, który poprowadzi święty Marcin na koniu.
Główne obchody setnej rocznicy powstania wielkopolskiego odbędą się w Poznaniu 27 grudnia. Uroczystości 28 grudnia przeniosą się do Warszawy. Centralnym obchodom rocznicy będzie towarzyszył koncert na poznańskim stadionie miejskim z udziałem gwiazd polskiej estrady. W programie zaplanowanego na 27 grudnia wydarzenia znajdą się m.in. skomponowane specjalnie na tę uroczystość utwory. Organizatorem centralnych obchodów jest wielkopolski samorząd. (PAP)
Autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ joz/