Europa i świat po 1989 roku

01.05.2019

Premier: należy się wdzięczność wszystkim, którzy wykonali wiele, aby Polska mogła wejść do UE

Należy się wdzięczność wszystkim tym, którzy wykonali wiele, żeby Polska mogła wejść do UE, kolejnym prezydentom i rządom, prowadzącym zarówno negocjacje akcesyjne, jak i przygotowującym nasz kraj do integracji - mówił w środę w telewizyjnym orędziu premier Mateusz Morawiecki.

"15 lat temu wykonaliśmy przełomowy krok w naszej historii. 1 maja 2004 roku Polska na dobre włączyła się w projekt Zjednoczonej Europy wolnych narodów. Dołączyliśmy do Unii Europejskiej" - mówił premier. Jak dodał, przez tysiąc lat Europa dała światu to, co najcenniejsze: śmiałość myśli, chrześcijańskie miłosierdzie, współczesną naukę, powszechną edukację, technikę i technologię, a także demokrację, która tworzyła współczesne narody.

"Jesteśmy narodem europejskim od ponad tysiąca lat. Dzieje Europy i Polski pisane są na tych samych kartach" - stwierdził.

Morawiecki podkreślił, że członkostwo Polski w UE zostało osiągnięte ponad politycznymi podziałami, w interesie nas wszystkich, naszej wspólnoty. "Ten konsensus realizował polską rację stanu" - powiedział. "Należy się wdzięczność wszystkim tym, którzy wykonali wiele, żeby Polska mogła wejść do Unii Europejskiej – kolejnym prezydentom i rządom, prowadzącym zarówno negocjacje akcesyjne, jak i przygotowującym nasz kraj do integracji" - dodał.

Premier zaznaczył jednocześnie, że Polska po przystąpieniu do UE nie zatrzymała się. "Wręcz przeciwnie. Przez ten czas Polska zmieniła się bardziej niż się tego spodziewaliśmy. A każdy Polak dołożył do tego swoją cegiełkę. Wszyscy przez ten czas bardzo ciężko pracowaliśmy. Dla nas, dla naszych rodzin, dla Polski" - mówił.

Jak ocenił, po tych 15 latach mamy powody do dumy, gdyż - jak podkreślił - "stajemy się europejskim championem wzrostu gospodarczego". "Nasza gospodarka już dogania kraje, które były w Unii na wiele lat przed nami i które nie doświadczyły komunizmu. Nasi przedsiębiorcy bez kompleksów konkurują z europejskimi firmami" - powiedział Morawiecki. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ krz/ mrr/ mkr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL