Religia

19.12.2017

Premier przyjął od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju

Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystego odebrania Betlejemskiego Światła Pokoju od harcerzy ZHP. Fot. PAP/P. Supernak Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystego odebrania Betlejemskiego Światła Pokoju od harcerzy ZHP. Fot. PAP/P. Supernak

Premier Mateusz Morawiecki przyjął we wtorek w KPRM od harcerzy z ZHP Betlejemskie Światło Pokoju. Dziękując harcerzom, premier zapewnił, że harcerskie wartości - "służba, braterstwo i praca" - są aktualne i ważne także dla członków rządu.

Uroczystość w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poprzedziła wtorkowe posiedzenie rządu, premierowi towarzyszyli ministrowie. Przed przekazaniem światła wspólnie odśpiewano kolędę "Przybieżeli do Betlejem".

Premier, zwracając się do harcerzy, nawiązał do hasła towarzyszącego w tym roku akcji przekazywania betlejemskiego ognia. "Hasło +W Tobie jest światło+ powinno odnosić się nie tylko do was, do młodych ludzi, ale też do nas - młodych duchem, wszystkich, którzy chcą wypełniać to zawołanie" - powiedział Morawiecki.

"Służba, braterstwo i praca to piękne hasła, one są aktualne i ważne dla nas wszystkich w Radzie Ministrów i wszystkich naszych współpracowników z ministerstw" - podkreś lił.

Morawiecki nawiązał również do niedawnej - obchodzonej 13 grudnia - 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. "Parę dni temu przeżywaliśmy coś zupełnie odwrotnego, rocznicę ciemniejszych dni czasów PRL-u. To było takie +jądro ciemności+, więc symbolicznie przechodzimy ciągu tych paru dni od tego jądra ciemności do tego momentu, w którym sobie mówimy: +w Tobie jest światło+" - powiedział.

"Dziękuję za tę nadzieję, za to, co wy niesiecie ze sobą. A my możemy się zobowiązać, że będziemy też pracowali dla dobra Rzeczypospolitej ze wszystkich naszych sił" - powiedział Morawiecki do harcerzy.

Naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego harcmistrzyni Anna Nowosad powiedziała, że tegoroczne hasło akcji odnosi się do wartości, które są ważne w harcerstwie, tj. braterstwo, służba Bogu i ludziom, a także radość i wspólne przeżywanie świątecznej atmosfery. W imieniu ZHP złożyła premierowi i Radzie Ministrów życzenia zdrowych, radosnych i spokojnych świąt.

Idea Betlejemskiego Światła Pokoju narodziła się w Austrii, gdzie w 1986 roku w intencji niewidomych dzieci przewieziono płomień z groty betlejemskiej - miejsca narodzin Chrystusa. Dwa lata później austriaccy skauci sami pojechali po Światło do Betlejem. Od tego czasu ten symbol pokoju i jedności trafia do Wiednia co roku, a skauci z różnych krajów roznoszą Światło po Europie.(PAP)

autorzy: Paweł Dembowski, Karolina Kropiwiec

pd/ kkr/ karo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL