Virtus et Fraternitas jest wyrazem wdzięczności Rzeczypospolitej za pomoc udzieloną jej obywatelom. Misją polskiego państwa jest zapisanie tych szlachetnych czynów w powszechnej świadomości historycznej – napisał premier Mateusz Morawiecki do uczestników uroczystości wręczenia medali.
Gala wręczenia odznaczeń z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbywa się w środę w Teatrze Polskim w Warszawie.
"+Człowieka trzeba mierzyć miarą serca+ - te słowa papieża Jana Pawła II przywołują pamięć o ludziach, którzy w najtrudniejszych okolicznościach nie zapomnieli o ludzkiej solidarności i swoim człowieczeństwie (...) Okres dwóch wojen światowych, ekspansji niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu, czystki etniczne, masowe deportacje i przesiedlenia przyniosły milionom polskich obywateli cierpienie i śmierć. Stali się oni wygnańcami na kilku kontynentach" - napisał do uczestników uroczystości premier Mateusz Morawiecki.
Jak zaznaczył, w czasach pogardy dla człowieczeństwa i panującego terroru polscy obywatele doświadczali aktów solidarności i pomocy, które nie tylko ratowały im życie, ale także przywracały wiarę w dobro i ludzką przyzwoitość. "Okazywana im bezinteresowna pomoc, nierzadko związana w osobistym ryzykiem, wymagała męstwa i niezwykłej odwagi. Przezwyciężenie strachu o los najbliższych ze względu na potrzebującego jest aktem heroizmu i świadectwem tego co w człowieku najpiękniejsze. Naszym wspólnym zadaniem jest upamiętnianie takich postaw i odkrywanie historii bohaterów dotąd nieznanych ogółowi społeczeństwa" - podkreślił.
"Naszą wspólną misją, misją polskiego państwa jest zapisanie tych szlachetnych czynów w powszechnej świadomości historycznej. Medal Virtus et Fraternitas jest dlatego tak bardzo potrzebny. To odznaczenie jest wyrazem wdzięczności Rzeczpospolitej za pomoc udzieloną jej obywatelom. Jest również formą docenienia osób, które poza granicami kraju, z potrzeby serca pielęgnują pamięć o tych, którzy wojny nie przetrwali. Pierwsza uroczystość wręczenia medali jest szczególną okazją, aby na bolesną historię XX w. spojrzeć przez pryzmat przejawów szlachetności, męstwa i braterstwa, wartości uniwersalnych i potrzebnych także nam współczesnym" - dodał premier. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak, Norbert Nowotnik
akn/ nno/ pat/