Europa i świat po 1989 roku

20.12.2018

Premierzy M. Morawiecki i T. May spotkali się w Londynie z przedstawicielami brytyjskiej Polonii

Premier RP Mateusz Morawiecki (P) podczas spotkania z przedstawicielami Polonii w Londynie.  20.12.2018. Fot. PAP/P. Supernak Premier RP Mateusz Morawiecki (P) podczas spotkania z przedstawicielami Polonii w Londynie. 20.12.2018. Fot. PAP/P. Supernak

Na marginesie odbywających się w czwartek w Londynie polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych premierzy Mateusz Morawiecki i Theresa May spotkali się z przedstawicielami Polonii, dziękując im za wkład w rozwój obu państw.

Przed rozpoczęciem wspólnej sesji plenarnej przedstawicieli obu rządów premierzy zostali przywitani w Lancaster House - reprezentacyjnym pałacyku brytyjskiego Foreign Office - przez chór dziecięcy, który zaśpiewał polskie i angielskie kolędy. Liderzy spotkali się również z przedstawicielami polskiej społeczności mieszkającej w Wielkiej Brytanii.

W trakcie przyjęcia May wspomniała znanych Polaków w brytyjskiej historii, m.in. działacza reformacji Jana Łaskiego i pisarza Józefa Konrada Korzeniowskiego (Josepha Conrada), a także podkreśliła historyczne więzi między oboma krajami.

Szefowa brytyjskiego rządu powtórzyła także zapewnienia, że planowane wyjście jej kraju z Unii Europejskiej nie zaszkodzi przyszłości blisko milionowej społeczności Polaków w Wielkiej Brytanii.

Z kolei Morawiecki przypomniał rolę polskiego rządu na uchodźstwie w Londynie oraz polskiej emigracji w podtrzymywaniu marzenia o niepodległej Polsce w czasie komunizmu w Polsce.

Jak podkreślił premier, dzisiaj oba kraje łączy nie tylko znacząca polska społeczność w Wielkiej Brytanii, ale także zbieżność poglądów i interesów w wielu kwestiach dotyczących polityki zagranicznej i obronności.

W wydarzeniu wzięło udział około stu przedstawicieli polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii, w tym m.in. inwestorzy, właściciele firm, aktywiści polonijni, policjanci, wykładowcy akademiccy, nauczyciele i pracownicy służby zdrowia.

Premierowi Morawieckiemu podczas czwartkowych konsultacji międzyrządowych towarzyszą ministrowie: spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, spraw wewnętrznych Joachim Brudziński, obrony Mariusz Błaszczak, przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz wiceminister finansów Piotr Nowak.

Po brytyjskiej stronie w rozmowach uczestniczyli premier May oraz ministrowie: spraw zagranicznych Jeremy Hunt, spraw wewnętrznych Sajid Javid, obrony Gavin Williamson, finansów Philip Hammond, a także ds. biznesu, energii i strategii przemysłowej Greg Clark.

Wśród głównych tematów rozmów były m.in. wyjście Wielkiej Brytanii z UE i prawa blisko milionowej mniejszości Polaków oraz przyszła współpraca w zakresie polityki obronnej i bezpieczeństwa, w szczególności w ramach struktur NATO. Przedstawiciele obu rządów podczas konsultacji rozmawiali także o współpracy gospodarczej, w tym rozwoju ponad 30 tys. polskich firm w Wielkiej Brytanii oraz o brytyjskich inwestycjach w Polsce.

Z Londynu Jakub Krupa, Rafał Białkowski (PAP)

jakr/ rbk/ bjn/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL