Na marginesie odbywających się w czwartek w Londynie polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych premierzy Mateusz Morawiecki i Theresa May spotkali się z przedstawicielami Polonii, dziękując im za wkład w rozwój obu państw.
Przed rozpoczęciem wspólnej sesji plenarnej przedstawicieli obu rządów premierzy zostali przywitani w Lancaster House - reprezentacyjnym pałacyku brytyjskiego Foreign Office - przez chór dziecięcy, który zaśpiewał polskie i angielskie kolędy. Liderzy spotkali się również z przedstawicielami polskiej społeczności mieszkającej w Wielkiej Brytanii.
W trakcie przyjęcia May wspomniała znanych Polaków w brytyjskiej historii, m.in. działacza reformacji Jana Łaskiego i pisarza Józefa Konrada Korzeniowskiego (Josepha Conrada), a także podkreśliła historyczne więzi między oboma krajami.
Szefowa brytyjskiego rządu powtórzyła także zapewnienia, że planowane wyjście jej kraju z Unii Europejskiej nie zaszkodzi przyszłości blisko milionowej społeczności Polaków w Wielkiej Brytanii.
Z kolei Morawiecki przypomniał rolę polskiego rządu na uchodźstwie w Londynie oraz polskiej emigracji w podtrzymywaniu marzenia o niepodległej Polsce w czasie komunizmu w Polsce.
Jak podkreślił premier, dzisiaj oba kraje łączy nie tylko znacząca polska społeczność w Wielkiej Brytanii, ale także zbieżność poglądów i interesów w wielu kwestiach dotyczących polityki zagranicznej i obronności.
W wydarzeniu wzięło udział około stu przedstawicieli polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii, w tym m.in. inwestorzy, właściciele firm, aktywiści polonijni, policjanci, wykładowcy akademiccy, nauczyciele i pracownicy służby zdrowia.
Premierowi Morawieckiemu podczas czwartkowych konsultacji międzyrządowych towarzyszą ministrowie: spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, spraw wewnętrznych Joachim Brudziński, obrony Mariusz Błaszczak, przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz wiceminister finansów Piotr Nowak.
Po brytyjskiej stronie w rozmowach uczestniczyli premier May oraz ministrowie: spraw zagranicznych Jeremy Hunt, spraw wewnętrznych Sajid Javid, obrony Gavin Williamson, finansów Philip Hammond, a także ds. biznesu, energii i strategii przemysłowej Greg Clark.
Wśród głównych tematów rozmów były m.in. wyjście Wielkiej Brytanii z UE i prawa blisko milionowej mniejszości Polaków oraz przyszła współpraca w zakresie polityki obronnej i bezpieczeństwa, w szczególności w ramach struktur NATO. Przedstawiciele obu rządów podczas konsultacji rozmawiali także o współpracy gospodarczej, w tym rozwoju ponad 30 tys. polskich firm w Wielkiej Brytanii oraz o brytyjskich inwestycjach w Polsce.
Z Londynu Jakub Krupa, Rafał Białkowski (PAP)
jakr/ rbk/ bjn/ ap/