Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek wręczył w poniedziałek w Stróży (pow. limanowski) pakiety edukacyjne dla pierwszoklasistów, przygotowane przez IPN w ramach akcji "Mój pierwszy zeszyt" z okazji 100-lecia niepodległości.
Uroczystość odbyła się podczas inauguracji roku szkolnego w Szkole Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Stróży. Podczas inauguracji pakiety odebrało dziesięcioro pierwszoklasistów; pakiety otrzymają także pozostali uczniowie szkoły.
"Przed ponad stu laty trochę starsi od was przyszli tutaj, owładnięci marzeniem, żeby była wolna i niepodległa Polska. Jej wtedy nie było na mapie Europy, ale była w ich sercach" – powiedział do uczniów Jarosław Szarek. "To, że dzisiaj jesteśmy w wolnej niepodległej Polsce, zawdzięczamy właśnie tym młodym chłopcom i tym wielkim ojcom niepodległości" – podkreślił.
"Wy jesteście wolni, dorastacie w wolnej niepodległej Polsce, Józef Piłsudski marzył o takim pokoleniu, które zbuduje nową lepszą Polskę. Ale żeby taka Polska była, to musi być taka młodzież, jak wy; musi mieć pewne zadania, obowiązki, ale przede wszystkim musi kochać Polskę" – powiedział Jarosław Szarek. "Nie musicie walczyć, ale musicie budować silne i sprawiedliwe państwo" – podkreślił. Zachęcił także uczniów do poznawania historii, która "wyznacza drogę przyszłym pokoleniom".
Prezes IPN przekazał także szkole flagę narodową od prezydenta Andrzeja Dudy. "W tym wyjątkowym roku uroczyście przekazuję społeczności Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Stróży jubileuszowy dar – flagę RP, mając w pamięci spotkanie w Stróży 9 grudnia 2017 r., kiedy inaugurowane były obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości RP. Eksponujcie ją państwo z dumą i radością jako manifestację oddania Polsce i wyraz naszej tożsamości; jako symbol wspaniałego dorobku naszego narodu, który rozwija się dzięki męstwie, sile ducha i mądrości pokoleń Polaków" – napisał w liście, odczytanym przez prezesa IPN, prezydent Andrzej Duda.
Pakiety edukacyjne IPN, w tym zeszyty z wizerunkami ojców niepodległości oraz ołówki z nadrukiem nawiązującym do 100-lecia odzyskania niepodległości, otrzymają wszyscy pierwszoklasiści w całym kraju w ramach akcji IPN "Mój pierwszy zeszyt" z okazji 100-lecia niepodległości.
W poniedziałek przedstawiciele IPN odwiedzą z pakietami kilkadziesiąt szkół w Polsce. Do 11 listopada 2018 r. każdy z kilkuset tysięcy uczniów pierwszych klas w kilkunastu tysiącach szkół podstawowych w całym kraju dostanie niepodległościowy pakiet edukacyjny IPN.
W zależności od regionu na zeszytach będą widniały różne wizerunki ojców niepodległości. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie uczniowie otrzymają zeszyt do języka polskiego z wizerunkiem Ignacego Jana Paderewskiego. Uczniowie z województw: małopolskiego, łódzkiego i podlaskiego dostaną zeszyty z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego, a z województwa wielkopolskiego z gen. Józefem Hallerem.
Na Śląsku pierwszaki otrzymają zeszyty z podobiznami Józefa Piłsudskiego i Wojciecha Korfantego, w lubelskim z podobiznami Józefa Hallera i Ignacego Daszyńskiego. W województwach: pomorskim i kujawsko-pomorskim do uczniów trafią zeszyty z wizerunkami Piłsudskiego, Dmowskiego, Hallera i Paderewskiego.
Szkoła podstawowa w Stróży jest w budynku, w którym w 1913 r. z inicjatywy Józefa Piłsudskiego powstała pierwsza na ziemiach polskich Oficerska Szkoła Strzelecka, stanowiąca zaplecze kadrowe dla przyszłych Legionów Polskich. Ukończyło ją wielu wybitnych Polaków, a wykładowcą był sam Piłsudski.
9 grudnia 2017 r. w szkole w Stróży prezydent Andrzej Duda oficjalnie zainaugurował obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent złożył wówczas kwiaty pod tablicą odsłoniętą w 1933 r. i poświęconą Strzelcom marszałka Piłsudskiego. Odsłonił również tablicę upamiętniającą powstanie szkoły, zasłużonej dla sprawy niepodległości. W uroczystości tej uczestniczył wówczas m.in. prezes IPN Jarosław Szarek.
Jak poinformowała PAP dyrektor szkoły Dorota Spyrka, w Szkole Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Stróży w klasach I-III uczy się obecnie 42 uczniów; do oddziału przedszkolnego uczęszcza 15 dzieci. Szkoła istnieje od 1910 r., a od 1920 mieści się w budynku dawnej Szkoły Strzeleckiej.
Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, w roku szkolnym 2018/2019 w I klasach szkół podstawowych będzie około 361 tys. uczniów.(PAP)
autor: Anna Pasek
hp/ mark/