Polska po 1989 roku

17.09.2018

Prezydent Białegostoku chce, by ogłosić 2019 rokiem prezydentów Kaczorowskiego i Nowakowskiego

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski chce, by rok 2019 w Białymstoku był ogłoszony rokiem Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie i Seweryna Nowakowskiego - prezydenta miasta w latach 30. Propozycję tę zgłosił radzie miasta, by zajęła się nią na wrześniowej sesji.

Truskolaski poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej na terenie budowy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, że ogłasza tę propozycję nieprzypadkowo 17 września, w 79. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę, bo wiele osób "ucierpiało wskutek tej agresji", był wywózki, zesłania.

Jak podkreślił, obaj byli prezydenci zgłoszeni na patronów roku 2019 to postacie "nie budzące żadnych kontrowersji, wątpliwości, sprzeczności, zasłużone". Przyznał, że nie rozmawiał o swojej propozycji z klubami radnych (większość w radzie miasta ma PiS, które jest w opozycji do prezydenta). "To jest wniosek taki, który powinien łączyć" - dodał Truskolaski.

Honorowy białostoczanin, ostatni prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada 1919 r. w Białymstoku. "Od najmłodszych lat był harcerzem. Po zajęciu Białegostoku przez Armię Czerwoną tworzył Szare Szeregi jako komendant okręgu białostockiego. W 1940 r. aresztowany przez NKWD i skazany na karę śmierci, którą ostatecznie zamieniono na karę 10 lat łagrów. W 1941 r. był wywieziony na Kołymę. Zwolniono go w wyniku amnestii. Wstąpił wówczas w szeregi Armii Polskiej pod dowództwem Generała Andersa, z którą przeszedł cały szlak bojowy, walcząc m.in. pod Monte Cassino" - czytamy w uzasadnieniu w projekcie stanowiska rady miasta.

Ryszard Kaczorowski w rządzie RP na uchodźstwie pracował od 1986 r., prezydentem RP na uchodźstwie został w lipcu 1989 r, a pod koniec 1990 r. przekazał insygnia prezydentowi RP Lechowi Wałęsie. Ryszard Kaczorowski zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

Seweryn Nowakowski był prezydentem Białegostoku w latach 30-tych XX w. Najpierw, w 1931 r., był desygnowany na urząd komisarza rządowego w Białymstoku, funkcję tę pełnił do 1934 r. najpierw został tymczasowym prezydentem miasta, a prezydentem - w wyniku wyborów - został w 1935 r. Truskolaski przypomniał, że prezydent Nowakowski był zatrzymany przez NKWD, wywieziony na Syberię, jego dalsze losy nie są dokładnie znane. W 2019 r. przypada 125. rocznica urodzin Nowakowskiego.

W projekcie stanowiska rady miasta wymieniono szereg ważnych inwestycji, które realizował prezydent Nowakowski.

Tadeusz Truskolaski poinformował, że budowa Muzeum Pamięci Sybiru ma się zakończyć za trzy lata. "Chcemy przypomnieć białostoczanom, że taka inwestycja jest w Białymstoku realizowana" - powiedział dziennikarzom. Dodał, że obiekt w stanie surowym ma być gotowy w listopadzie 2019 r. Jeszcze w 2018 r. ma być natomiast ogłoszony przetarg na wyposażenie tej placówki.

Truskolaski przypomniał, że budowa stanu surowego m kosztować 37 mln zł, ok. 14 mln zł na budowę muzeum pochodzi z budżetu państwa, 11 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Najbliższa sesja Rady Miasta Białegostoku odbędzie się 24 września.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL