Prezydent Bronisław Komorowski wziął w środę udział w inauguracji Międzynarodowego Zlotu Harcerzy i Skautów, zorganizowanego w setną rocznicę urodzin patrona polskich harcerzy bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego.
Zlot zorganizowały wspólnie Związek Harcerstwa Polskiego i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Uczestniczy w nim około 2 tys. harcerzy z ZHR i ZHP, a także około 100 skautów z Argentyny, Białorusi, Czech, Litwy i Stanów Zjednoczonych.
"Jako druh prezydent dziękuję za to, że ten zlot, tutaj, w Toruniu, ma charakter zlotu organizowanego ponad podziałami organizacyjnymi w ramach ruchu harcerskiego" - powiedział prezydent witając uczestników zjazdu.
Komorowski podkreślił, że jest to zlot jedności harcerzy skupionych wokół tych samych idei i tej samej pięknej harcerskiej tradycji.
Ideą zlotu jest uczczenie bł. ks. phm. Frelichowskiego, pokazanie jego wkładu w budowanie polskiego harcerstwa. "Pragniemy, tak jak on, rozwijać harcerstwo i ruch harcerski, aktywny, atrakcyjny programowo, który działa dla nas wszystkich i całego społeczeństwa" – głosi przesłanie zlotu.
"Nie jest takie łatwe, ale jest to absolutnie konieczne, aby w praktyce życia organizacyjnego, w praktyce życia harcerskiego, udowadniać sobie i światu, że widzi się w harcerzu brata druha" - powiedział prezydent.
Po uroczystej inauguracji zlotu przewidziano wspólną kolację prezydenta z harcerzami i skautami, odwiedziny w gniazdach, czyli podobozach, a także wręczenie nagród zwycięzcom konkursu wiedzy o Mikołaju Koperniku, który przeprowadzono wśród uczestników.
Wieczorem zaplanowano „Spotkanie z astronomią”, czyli wspólne obserwacje nieba za pomocą specjalistycznych teleskopów będących na co dzień na wyposażeniu astrobaz, czyli przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych. W regionie kujawsko-pomorskim działa 14 astrobaz.
W inauguracji zlotu wzięli udział także m.in. żona prezydenta Anna Komorowska, biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek oraz biskup toruński Andrzej Suski.
Uczestnikami zlotu są harcerze i skauci, którzy ukończyli 10 lat. Zakwaterowani są w lesie, na poligonie wojskowym na obrzeżach Torunia. Obóz składa się z 10 gniazd.
Harcerze i skauci będą brali udział w zajęciach, które są oparte na tzw. ścieżkach programowych, m.in. wodnej, turystycznej, średniowiecznej, technologicznej, medialnej. Przewidziano też wycieczki do miejscowości w województwie kujawsko-pomorskim: Biskupina, Bydgoszczy, Chełma, Wenecji i Żnina.
W czasie zlotu będzie funkcjonowało Centrum Duchowe, które tworzą księża i kapelani. Codziennie rano księża będą odprawiać modlitwy, a klerycy będą prowadzić modlitwy wieczorne.
Ideą zlotu jest uczczenie bł. ks. phm. Frelichowskiego, pokazanie jego wkładu w budowanie polskiego harcerstwa. "Pragniemy, tak jak on, rozwijać harcerstwo i ruch harcerski, aktywny, atrakcyjny programowo, który działa dla nas wszystkich i całego społeczeństwa" – głosi przesłanie zlotu.
Stefan Wincenty Frelichowski urodził się w 1913 r. w Chełmży k. Torunia, gdzie rozpoczął przygodę z harcerstwem w 2. Pomorskiej Drużynie Harcerzy im. Zawiszy Czarnego oraz w Sodalicji Mariańskiej. W 1931 r. wstąpił do seminarium duchownego Pelplinie, a po święceniach był księdzem w kościele Najświętszej Marii Panny w Toruniu. Po wybuchu wojny został aresztowany przez Gestapo i osadzony w obozie koncentracyjnym w Dachau. Organizował tam pomoc dla chorych po epidemii tyfus. Zmarł po zarażeniu tyfusem w 1945 r.
W 1999 r. ks. Frelichowski został beatyfikowany przez Jana Pawła II w czasie mszy na toruńskim lotnisku. W 2003 r. został ogłoszony patronem polskich harcerzy. (PAP)
rau/mok/ dym/