Polska po 1989 roku

20.01.2017

Prezydent odznaczył pośmiertnie Ryszarda Parulskiego

Prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski szermierzowi i działaczowi sportowemu Ryszardowi Parulskiemu za wybitne osiągnięcia w promocji i upowszechnianiu sportu oraz za działalność na rzecz środowisk olimpijskich.

Jak poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta, order przekazał na ręce rodziny prezydencki minister Andrzej Dera podczas uroczystości pogrzebowych, które odbyły się w kościele św. Jozafata w Warszawie.

Ryszard Władysław Parulski (ur. w 1938 r. w Warszawie) - jeden z najwybitniejszych i najwszechstronniejszych szermierzy w historii tej dyscypliny sportu - zmarł 10 stycznia.

Parulski, z zawodu prawnik, był prezesem honorowym Polskiego Związku Szermierczego oraz wiceprezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Mistrz świata w trzech broniach, zdobył srebrny medal w Tokio (1964) i brązowy w Meksyku (1968) wraz z drużyną florecistów.

Był założycielem i prezesem działającej na rzecz byłych sportowców Fundacji "Gloria Victis" (od 1986) i "Olimpiada 2012" oraz Towarzystwa Olimpijczyków Polskich.

W latach 1989-92 pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Szermierczego. Został odznaczony wielokrotnie Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Został też wybrany najlepszym sportowcem Polski 1963 roku w plebiscycie "Przeglądu Sportowego". (PAP)

wni/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL