Powołanie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, złożonego m.in. z prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu i premiera, zakłada ustawa o obchodach 100-lecia niepodległości Polski, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Ustawę o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej prezydenta podpisał 27 kwietnia - poinformowała PAP w piątek Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Celem ustawy jest stworzenie ram organizacyjnych, które umożliwią przygotowanie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, odbywających się w latach 2017–2021. "Przeprowadzenie uroczystych obchodów ma na celu trwałe uwiecznienie w pamięci Polaków wydarzeń oraz osób związanych z odradzaniem się Państwa Polskiego" - napisano w informacji KPRM.
Ustawa oddaje przygotowanie i przeprowadzenie Narodowych Obchodów w ręce Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, złożonego po pierwsze z najwyższych władz Rzeczypospolitej, w tym prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu, premiera i wskazanych w ustawie członków Rady Ministrów, Pełnomocnika Rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Celem ustawy jest stworzenie ram organizacyjnych, które umożliwią przygotowanie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, odbywających się w latach 2017–2021. "Przeprowadzenie uroczystych obchodów ma na celu trwałe uwiecznienie w pamięci Polaków wydarzeń oraz osób związanych z odradzaniem się Państwa Polskiego" - napisano w informacji KPRM.
Oprócz władz państwowych ustawa zakłada, że w przygotowaniu Narodowych Obchodów powinny brać udział partie polityczne i inne ugrupowania.
Po wyrażeniu zgody przez właściwy organ partii lub ugrupowania, udział w pracach Komitetu wezmą przedstawiciele partii politycznych lub ugrupowań, które tworzą klub parlamentarny albo poselski w Sejmie, oraz tych, które w Sejmie obecnej kadencji nie są reprezentowane, lecz którym przysługuje subwencja z budżetu państwa.
Partie polityczne, które uprawnienie do subwencji otrzymały tworząc koalicję wyborczą, będą miały możliwość wskazania łącznie jednego przedstawiciela na członka Komitetu. Przedstawiciele partii politycznych i ugrupowań powoływani i odwoływani będą przez prezydenta, po wyrażeniu zgody przez partię lub ugrupowanie.
Trzecią grupę podmiotów biorących udział w pracach Komitetu tworzą przedstawiciele kościołów i innych związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, związków zawodowych, organizacji kombatanckich i innych organizacji społecznych lub osoby szczególnie zasłużone dla Polski. Osoby te powoływane i odwoływane będą przez prezydenta.
Celem Komitetu jest realizowanie w latach 2017-21 zadań mających na celu upamiętnienie i uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Polskę. Jednym z głównych zadań Komitetu będzie coroczne uchwalenie na dany rok planu obchodów państwowych uroczystości.
Komitet będzie też promował w kraju i za granicą "ideę upamiętnienia odzyskania i utrwalenia niepodległości przez" Polskę, inicjował współpracę pomiędzy organami władzy państwowej, samorządu terytorialnego, kościołami i innymi związkami wyznaniowymi, partiami politycznymi, związkami zawodowymi, organizacjami kombatanckimi i innymi organizacjami społecznymi itp.
Będzie też wyrażał - na wniosek prezydenta - opinię w sprawach udzielenia patronatu prezydenta nad uroczystościami związanymi z uczczeniem rocznicy.
Uchwalona ustawa zawiera również przepisy proceduralne, dotyczące sposobu zwoływania i organizacji posiedzeń Komitetu, warunków uczestniczenia w jego pracach oraz utrwalania posiedzeń w formie protokołu. Decyzje Komitetu zapadać będą w formie uchwał, zwykłą większością głosów, w głosowaniu jawnym, w obecności co najmniej połowy członków Komitetu.
Obsługę organizacyjną Komitetu sprawować będzie sekretariat Komitetu prowadzony w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Za udział w pracach Komitetu nie będzie przysługiwało wynagrodzenie.
Ustawa wejdzie w po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)
agz/pat/