Europa i świat po 1989 roku

15.01.2020

Prezydent: Polska cieszy się szacunkiem i zaufaniem społeczności międzynarodowej

Polska cieszy się szacunkiem i zaufaniem społeczności międzynarodowej. Jesteśmy postrzegani jako wiarygodny partner i rzecznik dobra wspólnego w relacjach międzynarodowych – mówił prezydent Andrzej Duda w środę, podczas spotkania z korpusem dyplomatycznym.

Prezydent podczas spotkania z korpusem dyplomatycznym akredytowanym w Polsce podkreślił, że nasz kraj realizuje działania na rzecz stabilności relacji międzynarodowych w oparciu o prawo międzynarodowe. Robi to przede wszystkim w ramach systemu ONZ. "+Pokój poprzez prawo+ – tak brzmiało motto naszego, właśnie zakończonego, dwuletniego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i ono dobitnie streszcza nasze myślenie o polityce międzynarodowej" - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent Duda przypominał, że to z polskiej inicjatywy ONZ przyjęła w zeszłym roku rezolucję ustanawiającą 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Przyjęto również rezolucję ws. osób niepełnosprawnych w konfliktach zbrojnych. "Przestrzeganie prawa międzynarodowego, w tym zwłaszcza praw człowieka, będzie wyznacznikiem naszej obecności w innym ważnym gremium ONZ – w Radzie Praw Człowieka" - zapewnił.

Mówiąc o sukcesach Polski na arenie międzynarodowej prezydent wymienił wybranie naszego kraju do Rady Praw Człowieka ONZ (polska wybrana została do tego grona po raz trzeci na trzyletnią kadencję obejmującą lata 2020-2022) oraz powierzenie przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, które obejmiemy w 2022 r.

"Wszystkie nasze powyższe sukcesy na forach organizacji międzynarodowych dowodzą, że Polska cieszy się szacunkiem i zaufaniem społeczności międzynarodowej oraz że jesteśmy postrzegani jako wiarygodny partner i rzecznik dobra wspólnego w relacjach międzynarodowych" - ocenił prezydent. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ godl/ mkr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL