Senat jest symbolem wolnej, suwerennej i niepodległej Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda otwierając pierwsze posiedzenie Senatu IX kadencji. Podkreślał ważną rolę Senatu w stanowieniu prawa i prosił senatorów o zintensyfikowanie współpracy z Polonią i Polakami za granicą.
Przemawiając w czwartek wieczorem w Senacie prezydent, podobnie jak wcześniej w Sejmie, podziękował Polakom za udział w wyborach, które są - jak mówił - "najważniejszym aktem w demokracji". Duda dziękował też Państwowej Komisji Wyborczej za sprawne przeprowadzenie wyborów i ogłoszenie ich wyników. Według prezydenta "to przywraca wielu ludziom wiarę w to, że demokracja w Polsce jest prawdziwa".
"Myślę, że na dojrzałą już w zasadzie demokrację w naszym kraju wskazuje także wynik tych wyborów; wynik niespodziewany, który odwrócił scenę polityczną, także tutaj w Senacie. Dziś jedno ugrupowanie, PiS, i Zjednoczona Prawica, zdobyły większość i Sejmie i w Senacie, większość samodzielną pozwalającą na przyjęcie każdej uchwały" - powiedział prezydent.
Podkreślił, że jest to przede wszystkim wielka odpowiedzialność za to, czy umowa ze społeczeństwem, która została w czasie kampanii wyborczej podjęta, zostanie zrealizowana.
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Senat jest niezwykle ważną izbą parlamentu, także symboliczną. Jak mówił, to jedna z najstarszych instytucji ustrojowych w państwie polskim. "Ale zarazem na przestrzeni dziejów było tak, że ilekroć byliśmy napadani, ilekroć nie byliśmy państwem prawdziwie wolnym, niepodległym, suwerennym, tyle razy w tym właśnie czasie, Senat był likwidowany" - mówił.
Duda podkreślił, że Senat jest niezwykle ważną izbą parlamentu, także symboliczną. Jak mówił, to jedna z najstarszych instytucji ustrojowych w państwie polskim. "Ale zarazem na przestrzeni dziejów było tak, że ilekroć byliśmy napadani, ilekroć nie byliśmy państwem prawdziwie wolnym, niepodległym, suwerennym, tyle razy w tym właśnie czasie, Senat był likwidowany" - mówił.
"Senat jest w istotnym aspekcie symbolem wolnej, suwerennej i niepodległej Polski" - oświadczył prezydent.
Zaznaczył przy tym, że Senat odgrywa też niezwykle istotną rolę nie tylko symboliczną. "To jest izba refleksji i to bardzo poważnej refleksji nad tym, co właśnie zrobił Sejm, to jest ostatnia szansa na to, aby czasem poprawić błędy, które w toku prac sejmowych, różnego rodzaju batalii pojawiają się" - powiedział Andrzej Duda.
Prezydent ocenił, że dyskusje w Senacie zawsze były merytoryczne, a jakość pracy - wysoka. Prosił, by praca nad ustawami była pracą dobrej refleksji, a senatorowie byli aktywni w przekonywaniu posłów i klubów parlamentarnych, by poprawki Senatu były przyjmowane w Sejmie. "To jest istotne i główne zadanie Senatu - poprawić to, czego nie udało się dobrze zrobić w Sejmie" - podkreślił.
Zaznaczył, że prace nad ustawą w Senacie są tak naprawdę ostatnim etapem prac merytorycznych zanim ustawa trafi na biurko prezydenta. "Moim obowiązkiem jest wziąć do ręki długopis po przeczytaniu ustawy i po jej analizie, i dokonać wyboru, co dalej z ustawą zrobię" - mówił.
Jak podkreślił, "niezwykle ważna jest jakość tej ustawy, także jakość od strony prawnej, by nie było ustaw, które rodzą wątpliwości co do zgodności z konstytucją, także wątpliwości prezydenta co do tego, czy są to rzeczywiście ustawy sprzyjające dobremu rozwojowi Rzeczypospolitej i polskiego społeczeństwa".
Prezydent prosił też senatorów o zintensyfikowanie współpracy z Polonią i Polakami za granicą. "Państwo tu, w parlamencie, macie wielką rolę współpracy z Polonią i Polakami za granicą. To rola niezwykle istotna. Chciałbym, żeby ona się zintensyfikowała" - podkreślił Duda.
Apelował o współpracę z utworzonym w Kancelarii Prezydenta Biurem ds. Kontaktów z Polakami za granicą nadzorowanym przez prezydenckiego ministra Adama Kwiatkowskiego.
Prezydent przypomniał też w Senacie o swoim postanowieniu, by prawdopodobnie w czwartki, prowadzone były w Sejmie tzw. dyżury prezydenckie. "Ja obiecałem, że one będą w trakcie posiedzeń Sejmu, ale zobowiązuję się także, że będą w trakcie posiedzeń Senatu" - mówił. Zachęcał wszystkich - "niezależnie od opcji politycznej" - do korzystania z tego kontaktu.
Duda pogratulował senatorom wyboru, podkreślając, że "wygrać w okręgu jednomandatowym, to nie jest prosta sprawa". "Wiem to, bo też wygrałem w jednomandatowym" - dodał Duda. Prezydent życzył senatorom owocnej pracy w trakcie nowej, IX kadencji. (PAP)
kos/ mzk/ mce/mok/ je/