Prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Didier Burkhalter zwiedził we wtorek były niemiecki obóz Auschwitz. Przed Ścianą Straceń przy bloku 11, gdzie naziści rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków, złożył wieniec i oddał hołd pomordowanym.
Szwajcarskiemu politykowi towarzyszyła Nathalie Gelbart, wnuczka ocalonego z Auschwitz. „Jej obecność nadaje szczególne znaczenie tej wizycie i przekazuje przesłanie nadziei” – napisał Burkhalter w księdze pamiątkowej Muzeum.
“Zachowanie pamięci jest naszą powinnością wobec ofiar, a naszą odpowiedzialnością wobec młodego pokolenia jest wyjaśnienie z jednej strony dlaczego taka zbrodnia przeciwko ludzkości była możliwa, a z drugiej jak zapobiegać podobnym tragediom w przyszłości. Auschwitz-Birkenau jest symbolem uniwersalnym. To symbol najgorszego horroru, do jakiego zdolny jest człowiek. Bardzo ważne jest zachowanie go dla naszych dzieci i wnuków” – napisał.
Szwajcarskiemu politykowi towarzyszyła Nathalie Gelbart, wnuczka ocalonego z Auschwitz. „Jej obecność nadaje szczególne znaczenie tej wizycie i przekazuje przesłanie nadziei” – napisał Burkhalter w księdze pamiątkowej Muzeum.
Na teren byłego obozu macierzystego Auschwitz I polityk, któremu towarzyszyła również małżonka Friedrun Sabine Burkhalter, wszedł przez główną bramę z napisem "Arbeit macht frei". Zwiedził muzealną ekspozycję w bloku 4, która ukazuje przyczyny osadzenia w obozie więźniów różnych narodowości oraz deportację i masową zagładę europejskich Żydów. Są tam m.in. puszki po gazie Cyklon B, którego Niemcy używali do mordowania ludzi. W bloku 5 widział dowody niemieckich zbrodni - włosy ofiar, dziecięce ubranka, walizki z nazwiskami i żydowskie szaty modlitewne.
Didier Burkhalter zobaczył także krematorium w byłym Auschwitz I, które funkcjonowało od sierpnia 1940 roku do lipca 1943 roku, gdy Niemcy uruchomili ogromne krematoria w Auschwitz II-Birkenau.
Po zwiedzeniu byłego obozu Auschwitz I goście udali się do byłego Auschwitz II-Birkenau, miejsca masowej zagłady Żydów. Widzieli m.in. rampę kolejową, na której Niemcy dokonywali selekcji deportowanych do obozu Żydów oraz ruiny komory gazowej i krematorium. Szwajcarski polityk zapalił znicz przy pomniku upamiętniającym ofiary obozu.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,4 mln osób. (PAP)
szf/ as/ ura/