Powstanie Warszawskie

17.01.2020

Prezydent Warszawy: pomoc powstańcom to nasz obowiązek

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (P), wiceprezes Środowiska Żołnierzy Pułku Armii Krajowej Baszta i innych mokotowskich Oddziałów Powstańczych Tadeusz Kostarski (L) oraz sanitariuszka w pułku „Baszta” Lucyna Nahorska (C) podczas uroczystości wręczenia prezydentowi odznaki honorowej pułku AK Baszta „Amicitiae Fidelium”. Fot. PAP/M. Marek Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (P), wiceprezes Środowiska Żołnierzy Pułku Armii Krajowej Baszta i innych mokotowskich Oddziałów Powstańczych Tadeusz Kostarski (L) oraz sanitariuszka w pułku „Baszta” Lucyna Nahorska (C) podczas uroczystości wręczenia prezydentowi odznaki honorowej pułku AK Baszta „Amicitiae Fidelium”. Fot. PAP/M. Marek

Pamięć o Powstaniu Warszawskim i pomoc powstańcom to nasz obowiązek, który traktujemy bardzo poważnie – mówił w piątek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski na uroczystości wręczenia mu odznaki honorowej Pułku AK Baszta „Amicitiae Fidelium”.

W piątek w warszawskiej Uczelni Łazarskiego odbyła się uroczystość wręczenia przez powstańców warszawskich odznaki honorowej Pułku AK Baszta "Amicitiae Fidelium" prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu. W wydarzeniu wzięli udział powstańcy z Pułku AK Baszta: Tadeusz Kostarski, wiceprezes Środowiska Żołnierzy Pułku Armii Krajowej Baszta i Innych Mokotowskich Oddziałów Powstańczych oraz Lucyna Nahorska.

CZYTAJ TAKŻE

Maciej Rogalski, rektor Uczelni Łazarskiego, przypomniał, że Ryszard Łazarski, patron uczelni, to żołnierz Powstania Warszawskiego, który walczył w czasie powstania w oddziale Pułku Armii Krajowej Baszta. "Zawsze wielką wagę przywiązywał do wychowania patriotycznego młodzieży i przekazywania pamięci historycznej" - podkreślił rektor uczelni.

"Dla mnie, jak dla każdego Warszawiaka, Powstanie Warszawskie jest niesłychanie istotne, nie tylko dlatego, że (...) brat i siostra mojej mamy walczyli w Powstaniu Warszawskim, ale dlatego, że jest to jeden z najważniejszych symboli naszego miasta" - mówił podczas uroczystości prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, dziękując równocześnie za przyznanie mu odznaczenia.

Podkreślił też, że powstańcy to autorytety, które podtrzymują istnienie najważniejszych w życiu wartości. "Dlatego moim obowiązkiem jako prezydenta miasta stołecznego Warszawy, jak również zaszczytem, jest pielęgnowanie historii o Powstaniu Warszawskim, ale również przychodzenie z opieką naszym powstańcom" - zaznaczył Trzaskowski.

"Pamięć o powstaniu, pomoc powstańcom to jest nasz obowiązek, który traktujemy bardzo poważnie i zaszczyt" - podkreślił Trzaskowski. Wyraził przy tym zadowolenie z faktu, że Rada Warszawy na jego wniosek przegłosowała w czwartek uchwałę o przyznaniu powstańcom nagrody pieniężnej.

CZYTAJ TAKŻE

Jak mówił, tego typu wsparcie dla powstańców ze strony miasta to niezmiernie ważny symbol, świadczący o tym, że stolica zawsze o nich pamięta, a - co równie istotne - że młodsze pokolenia warszawiaków nigdy o powstaniu nie zapomną i będą traktowali je "jako symbol bohaterstwa, odwagi i wierności najważniejszym zasadom".

Tadeusz Kostarski, wiceprezes Środowiska Żołnierzy Pułku Armii Krajowej Baszta, wręczając prezydentowi Warszawy odznakę, podkreślił, że jest ona wyrazem uznania za pomoc i wsparcie, jakie prezydent stolicy udziela powstańcom.

Jak mówił, powstańcy są mu "szczególnie wdzięczni za poważne wsparcie", w tym - jak wyliczał - im.in. w funkcjonowaniu ośrodka dziennego pobytu dla powstańców przy ul. Nowolipie, możliwość bezpłatnego korzystania z przejazdów taksówkami oraz wszelką opiekę, jaką miasto otacza uczestników Powstania Warszawskiego. Jak podkreślił, odznaka honorowa Pułku AK Baszta „Amicitiae Fidelium” oznacza "wierni przyjaciołom".

Podczas uroczystości został również odsłonięty mural o tematyce powstańczej, wykonany na ścianach jednego z korytarzy uczelni przez artystę Ariela Kulę.

Uczelnia Łazarskiego współpracuje ze Stowarzyszeniem Pułku AK Baszta, którego członkowie zajmują honorowe miejsca w czasie uroczystości uczelnianych. (PAP)

Autorka: Daria Kania

dka/ robs/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL