Europa i świat po 1989 roku

24.03.2017

Prezydent Węgier: wspieram inicjatywę budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego w Budapeszcie

To bardzo dobra inicjatywa, bardzo ją wspieram - podkreślił prezydent Węgier Janos Ader pytany w piątek w Piotrkowie Trybunalskim o inicjatywę budowy pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego Budapeszcie.

"Sądzę, że to jest bardzo dobra inicjatywa. Wszyscy wiemy, jaka tragedia się łączy z osobą Lecha Kaczyńskiego, ile osób zginęło w tym tragicznym wypadku" - podkreślił Janos Ader na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą.

Jak podkreślił, polityczna postawa Lecha Kaczyńskiego, jego dzieło polityczne "zasługuje na to". "Myślę, że minęło już tyle czasu, abyśmy postawili pomnik. Ja bardzo wspieram tę inicjatywę" - powiedział węgierski prezydent.

Rządząca na Węgrzech partia Fidesz chce oddać cześć byłemu prezydentowi Polski Lechowi Kaczyńskiemu, stawiając mu pomnik w Budapeszcie – oświadczył szef partii w stolicy Mate Kocsis w przypadający w czwartek Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Inicjatywę tę Kocsis uzasadnił ścisłymi kontaktami dwóch krajów na przestrzeni dziejów, wspominając m.in. o bohaterach powstania węgierskiego 1848-1849 r., podczas którego Józef Bem był wodzem naczelnym armii węgierskiej, a także o wspomaganiu przez Węgrów polskich uchodźców podczas II wojny światowej. Kocsis ocenił, że Lech Kaczyński był jedną z czołowych postaci budujących tę wspólnotę losów i odegrał niezaprzeczalną rolę w tworzeniu demokratycznej Polski.

Polityk zapowiedział, że na następnym posiedzeniu stołecznej rady budapeszteński Fidesz wystąpi z inicjatywą postawienia pomnika, co popiera - wedle jego słów - także burmistrz Budapesztu Istvan Tarlos.

Prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Węgier Janos Ader w piątek biorą udział w uroczystych obchodach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które odbywają się w Piotrkowie Trybunalskim i potrwają do soboty. W 2007 roku Sejm RP i parlament Węgier ustanowiły 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. (PAP)

par/ biw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL