Prezydent Andrzej Duda rozpoczął trzydniową oficjalną wizytę w Szwecji od spotkania z Polonią w Sztokholmie. Prezydent wręczył zasłużonym działaczom polonijnym odznaczenia państwowe i podziękował im za kultywowanie polskiej tradycji i historii.
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych w Szwecji, za promowanie polskiej kultury i historii" została odznaczona Jolanta Halkiewicz, a Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Janusz Górczyński i Tadeusz Opałko. Z kolei Tadeusz Rzeszótko otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności "za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL".
"To są odznaczenia za działalność dla Polaków, dla Polski; to ostatnie - Krzyż Wolności i Solidarności - za walkę o Polskę niepodległą, suwerenną, sprawiedliwą. Pozostałe - Ordery Odrodzenia Polski - za to, co czynione było tutaj, w Szwecji: za pamięć o naszej narodowej tradycji, za przekazywanie jej młodym, za jej krzewienie" - powiedział Andrzej Duda.
Prezydent podziękował działaczom polonijnym "za pamięć o rodakach w kraju w trudnych czasach, kiedy ze Szwecji do Polski szła pomoc, którą państwo organizowaliście, także pomoc medyczna. Za dbanie o polską rację stanu, za dbanie o to, by kiedy mówi się w Szwecji o historii Polski, to żeby była ona przedstawiana w sposób prawdziwy".
Prezydent podziękował działaczom polonijnym "za pamięć o rodakach w kraju w trudnych czasach, kiedy ze Szwecji do Polski szła pomoc, którą państwo organizowaliście, także pomoc medyczna. Za dbanie o polską rację stanu, za dbanie o to, by kiedy mówi się w Szwecji o historii Polski, to żeby była ona przedstawiana w sposób prawdziwy".
Podziękował też polskim duchownym za organizowanie lekcji religii, na które - jak mówił - uczęszcza ponad 800 dzieci w samym Sztokholmie.
Prezydent wyraził nadzieję, że Polacy mieszkający za granicą, także w Szwecji, wrócą do kraju, szczególnie ci, którzy - jak mówił - wyjechali z Polski w ostatnim czasie. "Mam nadzieję, że Polsce uda się stworzyć warunki, które będą im sprzyjały, i to ich przekona, żeby wrócić do rodziny, do przyjaciół, do najbliższych, żeby się realizować w swoim kraju" - mówił.
"Czynimy, co tylko możliwe z naszej strony, żeby takie warunki stworzyć, ale póki co, jesteście państwo tutaj i jestem ogromnie wdzięczny, że pamiętacie o kraju" - dodał.
Ambasador Wiesław Tarka wręczył z kolei w imieniu szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego Odznaki Honorowe Bene Merito. Odznaczeni zostali: Tor Johanson, Artur Sehn, Krystyna Larsson i Kaj Wahlberg. Ustanowiona w 2009 roku odznaka jest przyznawana za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej
Według polskiej ambasady w Sztokholmie, szwedzka Polonia liczy ponad 100 tys. osób.
W środę wczesnym popołudniem para prezydencka spotka się z królem Karolem XVI Gustawem i królową Sylwią. Wcześniej tego dnia Andrzej Duda będzie uczestniczył w inauguracji polsko-szwedzkiego seminarium "Innovation: A key to future growth. Polish and Swedish experiences", gdzie planowane jest wystąpienie prezydenta.
Również w środę Andrzej Duda odwiedzi Ericsson Studio w Kista, dzielnicy Sztokholmu. Tam również zaplanowano jego wystąpienie.
W czwartek rano szef polskiego państwa spotka się w siedzibie szwedzkiego rządu z premierem Stefanem Loefvenem. Najpierw przewidziano spotkanie z mediami, po czym spotkanie obu polityków w cztery oczy. Wezmą też udział w śniadaniu roboczym.
Ze Sztokholmu Marzena Kozłowska (PAP)
mzk/ mc/