Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk złożył w niedzielę wieniec na grobie gen. Stanisława Maczka na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym w Bredzie. Miejscowość, w której spoczywa dowódca 1. Dywizji Pancernej jest miastem partnerskim stolicy Dolnego Śląska.
Wrocławska delegacja gości w Bredzie z okazji 75. rocznicy wyzwolenia tego miasta przez przez 1. Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka.
„Rozpoczynamy naszą dwudniową wizytę od miejsca szczególnego, miejsca symbolicznego dla wszystkich Polaków. 29 października 1944 r. - wyzwolenie Bredy, które odbyło się przy minimalnych ofiarach po stronie ludności cywilnej” - powiedział Sutryk.
Dodał, że Bredę udało się wyzwolić też bez większych zniszczeń. „Dzięki temu Holendrom łatwiej było to miasto po wojnie odbudować. Co istotne na tych smutnych wydarzeniach II wojny światowej udało nam się zbudować platformę współpracy – tragiczne wydarzenia historyczne łączą nas przez 75 lat” - przypomniał Sutryk. Prezydent podkreślił, że Breda to dziś najbardziej polskie miasto w Holandii.
Władysław Salewicz, syn polskiego żołnierza, który walczył w 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka powiedział dziennikarzom, że dla jego ojca, który urodził się na Kresach Wschodnich, wojna była „zamknięta księgą”. „On w wieku 18 lat poszedł do wojska, po wojnie został w Holandii i ożenił się z Holenderką i nigdy nie wrócił do miejsca swojego urodzenia” - powiedział.
Dodał, że najgorsze dla polskich żołnierzy było to, że walczyli o wolną Polskę, ale nigdy nie udało im się wyzwolić swojego kraju. „I to jest opowieść każdego polskiego żołnierza” - powiedział Salewicz.
We poniedziałek wrocławska delegacja - w skład której wchodzą uczniowie V LO we Wrocławiu - weźmie udział m.in. w odsłonięciu instalacji wrocławskiego artysty Tomasza Tomaszewskiego. Upamiętnia ona wyzwolenie Bredy przez 1. Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka w 1944 r.
Projekt Tomaszewskiego został wybrany w zeszły roku przez komisję konkursową złożoną z przedstawicieli Wrocławia i Bredy. Instalacja przedstawia fragment terenu ogrodzony murem. Wewnątrz znajduje się ścieżka, na której odciśnięte są ślady gąsienic czołgu lub wozu pancernego.
Z Bredy Piotr Doczekalski (PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ pat/