Walki o granice II RP

20.05.2019

Prezydent złożył kwiaty przed Pomnikiem Powstańca Śląskiego w Świętochłowicach

Prezydent Andrzej Duda (P) składa kwiaty przed Pomnikiem Powstańca Śląskiego w Świętochłowicach. Fot. PAP/A. Grygiel Prezydent Andrzej Duda (P) składa kwiaty przed Pomnikiem Powstańca Śląskiego w Świętochłowicach. Fot. PAP/A. Grygiel

Prezydent Andrzej Duda złożył w poniedziałek wiązankę kwiatów przed Pomnikiem Powstańca Śląskiego w Świętochłowicach. Powstały w 1924 r. monument został zniszczony przez Niemców w 1939 r. Został odbudowany przez mieszkańców na początku lat 80.

Prezydent przyjechał w poniedziałek z wizytą do woj. śląskiego. Odwiedził już Mysłowice, a późnym popołudniem przyjechał do Świętochłowic. Złożenie kwiatów na pl. Słowiańskim było pierwszym punktem jego wizyty w tym mieście. Później Duda odwiedzi świętochłowickie Muzeum Powstań Śląskich, gdzie spotka się z mieszkańcami.

Pierwowzór pomnika na pl. Słowiańskim – przedstawiającego postać powstańca z uniesionym nad głową karabinem - został odsłonięty w 1924 r. - kilka lat po powstaniach śląskich z lat 1919, 1920 i 1921. Zbudowano go z inicjatywy miejscowej Grupy Związku Powstańców przy finansowym wsparciu gminy.

Po wkroczeniu Niemców do Świętochłowic monument został zburzony. Po wieloletnich staraniach w 1956 r. odsłonięto w tym miejscu tablicę upamiętniającą poległych uczestników powstań. W 1980 r. Prezydium Miejskiej Rady Narodowej zdecydowało o rekonstrukcji pomnika z międzywojnia. Dokonał jej na podstawie zdjęć miejscowy artysta Jerzy Lorencki. Odtworzony Pomnik Powstańca Śląskiego został odsłonięty w 1981 r. Umieszczono na nim tablicę pamiątkową.

W tym roku przypada setna rocznica pierwszego z trzech powstań śląskich. Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. W minioną środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że z tej okazji tegoroczna defilada Wojska Polskiego, organizowana w dniu jego święta – 15 sierpnia – odbędzie się w Katowicach. W ubiegłym tygodniu prezydent Duda przekazał śląskiej delegacji w Warszawie biało-czerwoną flagę państwową. W piątek została ona uroczyście podniesiona na maszt historycznego Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach, gdzie dziś mieszczą się urzędy: marszałkowski i wojewódzki.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ lun/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL