Jeszcze 30 lat temu wspominanie o martyrologii polskiego kościoła było marginalizowane, my ten dług naprawiamy - powiedział w środę dyrektor oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon w czasie I Kongresu 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.
W muzeum II wojny Światowej w Gdańsku odbywa się dwudniowy I Kongres 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej, w którym udział bierze ponad 70 prelegentów - historyków, publicystów oraz duchownych. Dla dyrektora oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosława Golona jest on zwieńczeniem projektu edukacyjnego, który realizuje Muzeum II Wojny Światowej.
"Jeszcze 30 lat temu wspominanie o martyrologii polskiego kościoła było marginalizowane. My ten dług naprawiamy" - powiedział PAP prof. Golon.
Podkreślił, że dzięki dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej, która zorganizowała wydarzenie i przypomina o wkładzie polskiego duchowieństwa w walkę o wolną Polskę, mamy dzisiaj pełny obraz tego czym była największy w dziejach konflikt zbrojny. "Rola kościoła - jego ofiary, krzywdy jakie doznał - jest tak wielka, że nie wolno nam o tym zapomnieć. Duchownych mordowano dlatego, że służyli nie tylko Bogu, ale również konkretnej społeczności wiernych" - dodał.
Prof. Golon przypomniał, że największe martyrologiczne miejsce pamięci dla polskiego kościoła mieści się w Dachau, gdzie 870 kapłanów zostało zamordowanych, a ponad 1000 było więzionych.
Przypomniał, że w grudniu 1939 roku r. rozpoczęła się eksterminacja polskiego duchowieństwa katolickiego na Pomorzu - ówczesna diecezja chełmińska była najbardziej poszkodowaną jednostką administracyjną kościoła katolickiego.
"W żadnej diecezji nie wymordowano 50 proc. duchowieństwa, tak jak zrobił to niemiecki okupant w diecezji chełmińskiej. Po mojej pierwszej wizycie w Muzeum II Wojny Światowej odniosłem wrażenie, że rola kościoła w wojnie jest bardzo mocno zmarginalizowana, szczególną rola duchowieństwa pomorskiego. Dzisiaj naprawiamy ten błąd" - powiedział prof. Golon.
Celem I Kongresu 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej jest przybliżenie sylwetek duchownych zamordowanych podczas II wojny światowej, beatyfikowanych 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez św. Jana Pawła II w czasie jego podróży apostolskiej do Polski. Jego organizatorami są Braci Mniejsi Kapucyni oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wydarzenie wpisuje się w obchody 80. rocznicy wybuchu największego w dziejach konfliktu zbrojnego.(PAP) Autorka: Anna Machińska
anm/ pat/