Historyk prof. Alfred Sulik i filolog prof. Joanna Rostropowicz zostali laureatami nagrody „Górnośląski Tacyt” za 2011 rok, przyznawanej badaczom i popularyzatorom dziejów regionu. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się w czwartek w Katowicach.
Nagrodę ustanowił w 2007 r. Ruch Autonomii Śląska. Wyróżnieni otrzymują statuetki zaprojektowane przez tyskiego rzeźbiarza Augustyna Dyrdę. Laureatów wybiera kapituła złożona z naukowców zajmujących się problematyką regionalną w ośrodkach w Katowicach i Opolu.
Członek kapituły, dr Tomasz Słupik z Uniwersytetu Śląskiego, ocenił, że wiedza na temat górnośląskiej kultury i historii wciąż nie jest powszechna, dlatego warto przypominać o tym dziedzictwie, a przy okazji pokazywać ludzi, którzy prezentują je w sposób ciekawy i niestandardowy.
„Ta nagroda dowartościowuje i w pewnym sensie prezentuje osoby, które pokazują Górny Śląsk, są bardzo zasłużone w tej dziedzinie, ale nie zawsze szeroko znane” - powiedział PAP dr Słupik.
Według niego obserwowane w ostatnich latach np. w publicystyce rosnące zainteresowanie skomplikowaną, wielokulturową historią Górnego Ślaska powoli zaczyna znajdować odzwierciedlanie także w badaniach naukowych.
W kategorii "badacz" kapituła uhonorowała prof. Alfreda Sulika za "Historię Mysłowic". Prof. Sulik jest historykiem, wieloletnim wykładowcą Akademii Ekonomicznej w Katowicach, autorem wielu książek i artykułów o historii swego rodzinnego miasta.
Nagrodę w kategorii "popularyzator" otrzymała prof. Joanna Rostropowicz za całokształt dorobku. Prof. Rostropowicz jest filologiem klasycznym i autorką wielu publikacji, m.in. o kulturze antycznej na Śląsku. Jest pracownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.
Wśród dotychczasowych laureatów nagrody "Górnośląski Tacyt" są m.in. historyk sztuki prof. Ewa Chojecka, pisarz i malarz Henryk Waniek, reżyser Kazimierz Kutz oraz dziennikarka i pisarka Małgorzata Szejnert. Czwartkowej uroczystości towarzyszyła dyskusja „Podziały, powrót czy przyłączenie – Górny Śląsk w 1922 roku”.
Patronem nagrody jest pionier górnośląskiej historiografii, wieloletni proboszcz parafii w Tworkowie pod Raciborzem, ks. Augustin Weltzel (1817-1897), nazywany przez współczesnych "górnośląskim Tacytem". Jego publikacje uznano za przykład naukowej rzetelności i braku narodowych uprzedzeń, które często cechowały późniejszą historiografię tego regionu.
Ruch Autonomii Śląska to założone w 1990 r. stowarzyszenie, które stawia sobie za cel umacnianie i rozwój śląskiej tożsamości oraz autonomię regionu - na wzór tej, jaką Śląsk miał w II RP, ale w nowoczesnej formie. W 2010 roku RAŚ po raz pierwszy w historii wprowadził trzech radnych do 48-osobowego sejmiku województwa, a lider stowarzyszenia Jerzy Gorzelik został członkiem zarządu regionu - w ramach rządzącej koalicji PO, PSL i RAŚ.(PAP)
kon/ mab/