Polska po 1989 roku

07.12.2017 aktualizacja 08.12.2017

Prokuratura: prowadzimy postępowanie ws. wykreślenia ONR, MW i MN z rejestru stowarzyszeń

 Marsz zorganizowany przez Obóz Narodowo - Radykalny Brygada Lubelska w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Lublin, 26.02.2017. PAP/W. Pacewicz Marsz zorganizowany przez Obóz Narodowo - Radykalny Brygada Lubelska w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Lublin, 26.02.2017. PAP/W. Pacewicz

Prokuratura prowadzi postępowanie ws. wykreślenia z rejestru stowarzyszeń Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR), Młodzieży Wszechpolskiej i stowarzyszenia Marsz Niepodległości - poinformował w czwartek zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand.

Wiceprokurator generalny zapytany w Sejmie przez posłów PO, jakie działania podejmuje prokuratura w sprawie delegalizacji ONR, powiedział, że postępowaniem w tej sprawie zajmuje się prokuratura w Krakowie. "Prokuratura krakowska wystąpiła do starosty jako organu nadzoru o ustalenie, czy w ramach upoważnienia starosta podejmował jakiekolwiek czynności w zakresie tego stowarzyszenia" - zaznaczył.

Hernand poinformował też, że prokuratura skierowała pytania do prezydentów miast, w których zlokalizowane są siedziby ONR, czy były podejmowane jakiekolwiek działania administracyjne w stosunku do tego stowarzyszenia.

Zastępca prokuratora generalnego zwrócił uwagę, że ONR w ostatnich latach zmieniał lokalizacje oficjalnej siedziby stowarzyszenia. "Mieli siedzibę w Brzegu, Częstochowie, obecnie w Krakowie. Posiadają także oddziały terenowe" - wskazał Hernand. Dodał, że prokuratura krakowska wystąpiła do konkretnych prokuratur regionalnych o informację ws. prowadzenia postępowań przygotowawczych dotyczących ONR.

Wiceprokurator generalny zapowiedział też, że właściwa prokuratura będzie badała akta rejestrowe stowarzyszenia pod kątem statutu. "Po ustaleniu, czy są prowadzone postępowania przygotowawcze i po zaistnieniu odpowiednich przesłanek, istnieje możliwość wystąpienia o wykreślenie ze statutu stowarzyszeń" - wyjaśnił.

Hernand dodał, że wobec stowarzyszenia Marsz Niepodległości i Młodzieży Wszechpolskiej podejmowane są takie same czynności, jak w przypadku ONR. (PAP)

autor: Mateusz Mikowski

edytor: Dorota Kazimierczak

mm/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL