Religia

31.03.2018

Prymas: nasza wiara rodzi się w Wielką Noc

W Wielką Noc rodzi się życie, które nie skończy się pod cmentarnym nagrobkiem, ale będzie wieczne - mówił podczas mszy Wigilii Paschalnej w Gnieźnie prymas Polski abp Wojciech Polak. Jak podkreślił, w Wielką Noc rodzi się nasza wiara.

Hierarcha przypomniał w homilii w gnieźnieńskiej katedrze, że zmartwychwstanie Chrystusa "dokonało się tej właśnie nocy".

"To prawda, że przez swoją śmierć na krzyżu odkupił nas i zbawił. Umarł na krzyżu z naszymi grzechami. Uwolnił nas od śmierci i dał nam życie wieczne. Lecz ostatnie słowo nie należy do krzyża. Jezus ukrzyżowany zmartwychwstał. Tak, krzyż był i jest konieczny – jak przypomniał nam w swych katechezach o nadziei, papież Franciszek – ale nie jest celem. Celem jest chwała, jak nam to ukazuje Pascha. Celem jest zmartwychwstanie i życie" – powiedział metropolita gnieźnieński.

Prymas, cytując papieża Franciszka, dodał, że "gdyby rzeczywiście wszystko skończyło się wraz ze śmiercią, to mielibyśmy w nim wzór najwyższego poświęcenia, ale nie mogłoby to rodzić naszej wiary, nie mogłoby rodzić życia".

"Był bohaterem? Nie, umarł, ale zmartwychwstał. Bo nasza wiara rodzi się ze zmartwychwstania. Nasza wiara rodzi się w Poranek Wielkanocny. Nasza wiara rodzi się w Wielką Noc. W Wielką Noc rodzi się życie, które nie skończy się pod cmentarnym nagrobkiem, ale będzie wieczne" - mówił abp Polak.

Prymas podkreślił, że "ta święta noc przynosi nam dar nowego życia". "Mówi o nowości, w jaką wprowadza nas nasz Pan zmartwychwstały. I jest dla nas wszystkich nie tylko przypomnieniem, ale także szczególnym wezwaniem do nowego życia" - powiedział.

Przypomniał, że prawda o zmartwychwstaniu Jezusa przemieniła życie kobiet, które o poranku przyszły do jego pustego grobu.

"Ta prawda napełniała je nowością i przemieniła swą mocą. Usuwała z ich serca lęk i niepokój. Nie bójcie się. Wciąż bowiem tak wiele i w naszych sercach jeszcze różnych lęków i niepokojów. Niektóre – jak widzimy – ujawniają się z całą swą siłą i ostrością na zewnątrz. Budzą niepokój, a nawet przerażenie innych. Wiele w nich agresji i wiele upominania się o samych siebie. Inne skrzętnie skrywamy na dnie naszych serc" - mówił abp Polak.

Prymas zapewnił, że Zmartwychwstały pragnie nas od tych lęków uwalniać. "Czyni nas ufnymi i odważnymi. Nie lękajcie się – zmartwychwstał. W Nim jest siła i moc do nowego życia, do otwarcia bez obaw naszych serc i umysłów, i do głoszenia innym, że Pan zmartwychwstał" - powiedział.

Abp Polak podkreślił, że i my, tak jak kobiety, które przyszły do grobu Chrystusa, i zostały posłane z dobrą nowiną do Piotra i uczniów Jezusa, "mamy udać się do tych, z którymi dzielimy nasze życie na co dzień i których imiona dobrze znamy, codziennie dzielić się nowością życia, którą przynosi nam Zmartwychwstały". (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL