Z powodu przedawnienia śledztwo ws. kradzieży pierwodruku dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" zostanie umorzone - poinformowano w poniedziałek PAP w krakowskiej prokuraturze. Księgę skradziono z biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
Pierwodruk słynnego dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" skradziono 24 listopada 1998 roku. Księgę wypożyczył do czytelni ok. 40-letni mężczyzna. W pewnej chwili poinformował, że wychodzi do toalety. Okazało się, że opuścił bibliotekę wraz z dziełem. W czytelni został płaszcz, torba i okładki pierwodruku.
Śledztwo zostało podjęte na nowo w maju tego roku. Jak powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Bogusława Marcinkowska, powodem tego były nowe dowody - obecnie możliwe do uzyskania dzięki rozwojowi możliwości badawczych i technik kryminalistycznych. M.in. był to niepełny kod DNA sprawcy. Działania prokuratury, polegające m.in. na typowaniu podejrzanych, nie doprowadziły jednak do ustalenia sprawcy.
Według amerykańskiego astrofizyka i historyka nauki prof. Owena Gingericha z Uniwersytetu Harvarda na świecie zachowało się ponad 600 egzemplarzy pierwszego i drugiego wydania dzieła Kopernika. W momencie kradzieży w Polsce było ich prawdopodobnie 12 (w tym w Krakowie cztery: dwa w Bibliotece Jagiellońskiej, jedno w Muzeum Czartoryskich i jedno skradzione z PAN).
"Nowe okoliczności nie doprowadziły do ustalenia sprawcy. 24 listopada upłynął termin karalności, w związku z czym śledztwo zostanie umorzone" – dodała Marcinkowska.
O wznowieniu śledztwa napisała w poniedziałek "Gazeta Krakowska". Poinformowano też, że "po przejęciu w 2000 r. zbiorów przez Polską Akademię Umiejętności ich bezpieczeństwo jest o wiele większe niż przed laty. W budynku przy ul. Sławkowskiej 17 już działa monitoring, jest system dozoru elektronicznego, a zbiory specjalne można przeglądać tylko w wyznaczonej czytelni".
Po kradzieży policja ustaliła, że dane, którymi posługiwał się sprawca, nie były prawdziwe. Opracowano portret pamięciowy złodzieja. Utworzono specjalną grupę dochodzeniową dla rozpracowania tej kradzieży. Komendant Główny Policji wyznaczył nagrodę 10 tys. zł za pomoc w odzyskaniu dzieła, takie same nagrody ustanowił prezes PAN i firma z Opola.
W sierpniu 1998 roku pierwodruk tego samego dzieła Kopernika skradziony został z kijowskiej Biblioteki Narodowej im. Wernadskiego.
Według amerykańskiego astrofizyka i historyka nauki prof. Owena Gingericha z Uniwersytetu Harvarda na świecie zachowało się ponad 600 egzemplarzy pierwszego i drugiego wydania dzieła Kopernika. W momencie kradzieży w Polsce było ich prawdopodobnie 12 (w tym w Krakowie cztery: dwa w Bibliotece Jagiellońskiej, jedno w Muzeum Czartoryskich i jedno skradzione obecnie z PAN).
Rękopis "De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich") jest przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. W czerwcu 1999 roku rękopis ten trafił na listę UNESCO "Pamięć świata", gromadzącą najcenniejsze zabytki piśmiennictwa światowego.(PAP)
hp/ abr/ mow/