II Rzeczpospolita

02.07.2018

Przedwojenny prezydent Radomia Józef Grzecznarowski – honorowym obywatelem miasta

Józef Grzecznarowski. Źródło: NAC Józef Grzecznarowski. Źródło: NAC

Przedwojenny prezydent Radomia, działacz socjalistyczny i związkowy Józef Grzecznarowski został honorowym obywatelem tego miasta. W poniedziałek o przyznaniu tytułu zdecydowała Rada Miejska.

Z inicjatywą uhonorowania byłego prezydenta miasta wystąpił Sojusz Lewicy Demokratycznej w Radomiu. Wspierane przez lokalnych społeczników SLD zebrało wśród mieszkańców ponad tysiąc podpisów pod wnioskiem do przewodniczącego Rady Miejskiej o wprowadzenie do porządku obrad punktu mówiącego o przyznaniu honorowego obywatelstwa Grzecznarowskiemu.

"Po 42 latach od śmierci, prezydent Józef Grzecznarowski uhonorowany został honorowym obywatelstwem miasta Radomia, które od początku mu się należało" – powiedział dziennikarzom po poniedziałkowym głosowaniu szef SLD w Radomiu Marcin Dąbrowski.

Lider radomskiego SLD przypomniał, że o wyróżnienie dla Grzecznarowskiego zabiegano wcześniej dwukrotnie. Pierwszy raz radni SLD złożyli wniosek w tej sprawie w 2012 r. Rok później wsparli ich radni z innych lokalnych ugrupowań. W obydwu przypadkach wnioski przepadły jeszcze przed formalnym ich przegłosowaniem przez radnych. W 2012 r. wniosek zablokowany został przez radnych PiS. W roku 2013 nie uzyskał pozytywnej opinii Komisji Kultury Rady Miejskiej w Radomiu.

Uroczysta sesja radomskiej rady miasta poświęcona wyróżnieniu dla Józefa Grzecznarowskiego ma się odbyć po wakacjach. Będą na nią zaproszone córki byłego prezydenta Radomia: Halina Szpilman (żona pianisty Władysława Szpilmana) i Danuta Grzecznarowska-Skrzypczyk.

W gronie honorowych obywateli miasta Radomia znajdują się także m.in. : Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński, Jan Paweł II, a także Andrzej Wajda, Maria Fołtyn, Leszek Kołakowski.

Józef Grzecznarowski (1884 -1976) otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Radomia za swoją działalność na rzecz miasta w okresie międzywojennym.

W latach 1923–1927 był ławnikiem i radnym miejskim, a w latach 1927-1930 oraz 1938-1939 prezydentem Radomia. Jako samorządowiec - jak napisano w uzasadnieniu uchwały - był inicjatorem inwestycji komunalnych: wodociągów miejskich z wieżą ciśnień na Glinicach, ujęcia wody i stacji pomp przy ulicy Filtrowej, kanalizacji miejskiej, gazowni z własną bocznicą kolejową, rzeźni miejskiej, fabryki nawozów, czterech szkół podstawowych, bloków mieszkalnych przy Mireckiego, Narutowicza i Filtrowej, baraków dla bezdomnych, cieplarni miejskiej, placu targowego, rozbudowy elektrowni miejskiej.

Założył i zorganizował w mieście Towarzystwo Osiedli Robotniczych. Był też inicjatorem okazałego Domu Robotniczego na Placu Jagiellońskim - obecnego Teatru Powszechnego. W latach 1928-1935, jako poseł przyczynił się do zbudowania linii kolejowej Radom-Warszawa. Sprowadził do Radomia m.in. fabrykę obuwia "Bata" i telefonów "Ericsson".

Po wojnie Józef Grzecznarowski był założycielem i wieloletnim prezesem Radomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz inicjatorem budowy kilku radomskich osiedli. Od 1904 r. Grzecznarowski był też aktywnym członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej, a w latach 1928-1935 - posłem na Sejm II i III kadencji z listy tej partii. W ramach tzw. czystki przed zjednoczeniem PPS z PPR, Grzecznarowskiego usunięto z PPS.

W 1952 otrzymał nakaz opuszczenia Radomia. Został zdegradowany w pracy. Od 1948 do 1955 r. kierował odcinkiem robót w Nowej Hucie radomskiego Zjednoczenia Budownictwa Miejskiego, którego był wcześniej dyrektorem. W 1956 r. przyjęto go do PZPR. W latach 1957-1969 był posłem na Sejm. Zmarł 7 kwietnia 1976 r., w wieku 92 lat w Radomiu. (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL