Kilkudziesięciu muzyków z kilku krajów świata weźmie udział w 18i Międzynarodowym Festiwalu „Jazz bez”, którego przemyska część rozpocznie się w piątek wieczorem. To jeden z największych festiwali międzynarodowych, który odbywa się jednocześnie w Polsce i na Ukrainie.
Początkowo festiwal był organizowany we Lwowie i Przemyślu, a z czasem zaczął obejmować coraz więcej miast i stał się transgranicznym, jazzowym maratonem, podczas którego koncerty odbywają się jednocześnie po obu stronach granicy. W tym roku impreza obejmie 19 miast Polski i Ukrainy, w tym, oprócz Przemyśla i Lwowa, także m.in. Białystok, Wrocław, Lublin, Nowicę, Kijów, Tarnopol, Łuck, Charków, Odessę.
Tegoroczna przemyska edycja potrwa do niedzieli. Festiwal nieoficjalnie rozpocznie w czwartek wieczorem koncert zamykający trwające od wtorku polsko-ukraińskie warsztaty jazzowych dla młodzieży.
Natomiast oficjalnie przemyską odsłonę festiwalu w piątkowy wieczór zainauguruje koncert w Klubie Piwnice, podczas którego zagra międzynarodowy, wielokulturowy zespół Leleka, tworzony przez czterech muzyków z Ukrainy, Polski i Niemiec. Artyści łączą w swojej muzyce dawne ukraińskie motywy ze współczesnymi rytmami jazzowymi.
Tego samego wieczoru publiczność będzie mogła wysłuchać jeszcze polskiej grupy O.N.E. Quintet, którą tworzy pięć instrumentalistek młodego pokolenia. Zespół wykonuje jazz czerpiąc inspirację z muzyki współczesnej, hip hopu oraz etno.
W kolejne festiwalowe wieczory publiczność będzie mieć okazję usłyszeć jeszcze: Macieja Strzelczyka uznawanego za jednego z najlepszych polskich i europejskich wiolinistów jazzowych wraz z jego Jazz Trio feat i skrzypaczką Agatą Zamirską, norwesko-belgijskie Jonas Cambien Trio, austriacką grupę David Helbock’s Random oraz niemiecko-ukraiński kwartet Dimy Bondarewa.
Organizatorem „Jazz bez…” jest Centrum Kulturalne w Przemyślu wraz z Klubem Inicjatyw Artystycznych „Dzyga” we Lwowie.
Festiwal potrwa od 6 do 17 grudnia. „+Jazz bez+ to jedenaście dni jazzu: tradycyjnego i awangardowego, ukraińskiego i światowego, elitarnego i jednocześnie niedrogiego. Najważniejszym wydarzeniem festiwalu jest połączenie maksymalnej liczby stylów jazzowych” – czytamy na stronie klubu „Dzyga”.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej „Jazz bez” wywodzi się z dawnych „Mikołajek jazzowych”, organizowanych przez przemyskie Centrum Kulturalne, w których brali udział najznakomitsi polscy i zagraniczni jazzmani. Nazwa „Jazz bez” wyraża ideę promowania muzykę bez granic, zarówno tych geograficznych, jak i wszelkich innych barier, podziałów i uprzedzeń. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/aszw/