Solidarność

25.08.2010 aktualizacja 30.08.2016

Przemysław Gintrowski: ideały Sierpnia 1980 r. zostały zaprzepaszczone

Przemysław Gintrowski. Fot. PAP/A. Grygiel Przemysław Gintrowski. Fot. PAP/A. Grygiel

Nazywany bardem "Solidarności" muzyk Przemysław Gintrowski uważa, że chociaż wydarzenia Sierpnia 1980 przyczyniły się do zyskania przez Polskę wolności i demokracji, to ideały tamtych dni zostały w dużej mierze zaprzepaszczone.

Pytany o ocenę dorobku Sierpnia 1980 r. Gintrowski zwrócił uwagę, że wydarzenia sprzed 30 lat przyniosły Polsce cenną dla naszego kraju wolność. "Żyjemy w wolnym kraju (...), w wolnym państwie, mamy demokrację i teoretycznie każdy może powiedzieć to, co chce" - powiedział w rozmowie z PAP artysta.

"Sierpień 1980 roku to było powstanie, narodowy zryw. Dlatego mogło dojść w kraju do takich zmian, do jakich doszło - do odzyskania wolności" - mówił Gintrowski.

To, że udało się wtedy robotnikom zwyciężyć, to - jego zdaniem - efekt sojuszu, jaki zawarły ze sobą rozmaite warstwy, grupy społeczne. "Dzięki temu sojuszowi sprzeciw był tak duży, że nie dało się go spacyfikować przy użyciu siły" - podkreślił.

W opinii Gintrowskiego nie można nie zauważać kardynalnej zmiany, jaka zaszła w Polsce dzięki wydarzeniom Sierpnia 1980 r. "Nie mogę tego nie doceniać, ale mam żal, że gdyby trochę inaczej wszystko się potem potoczyło, żylibyśmy w trochę lepszym kraju. Moglibyśmy dzisiaj być dużo dalej, niż jesteśmy" - ocenił Gintrowski.

"Nie jest dobrze, jeżeli czołowi przywódcy tamtego zrywu żyją w skromnych warunkach, żeby nie powiedzieć - w nędzy, a ludzie, którzy piastowali wysokie stanowiska w okresie komunizmu mają się w tej chwili jeszcze lepiej niż wtedy. To musi budzić sprzeciw. Ja się z tym nie zgadzam" - zaakcentował Gintrowski.

"To było spektakularne zwycięstwo, bo przecież nawet ludzie sympatyzujący z komunistami w jakiś sposób też się temu zrywowi poddali, dostrzegając, że można coś w kraju zmienić na lepsze. Ten zryw został jednak potem zmarnowany. Choć żyjemy dzięki niemu w wolnym kraju, to potem doszło do uwłaszczenia się +czerwonej nomenklatury+" - uważa muzyk.

"Nie jest dobrze, jeżeli czołowi przywódcy tamtego zrywu żyją w skromnych warunkach, żeby nie powiedzieć - w nędzy, a ludzie, którzy piastowali wysokie stanowiska w okresie komunizmu mają się w tej chwili jeszcze lepiej niż wtedy. To musi budzić sprzeciw. Ja się z tym nie zgadzam" - zaakcentował.

Kiedy wybuchły lipcowe strajki na Lubelszczyźnie Gintrowski był na wakacjach. "Spędzałem czas na spływie kajakowym. Miałem ze sobą małe radio, z którego dowiedziałem się o pierwszych protestach. Po powrocie ze spływu w moim życiu rozpoczął się jeden z najbardziej pracowitych zawodowo okresów" - wspominał Gintrowski.

"Z Jackiem Kaczmarskim spędzaliśmy najwyżej jeden dzień w Warszawie, a przez resztę tygodnia byliśmy w nieustannych objazdach po Polsce, graliśmy koncerty w najrozmaitszych miejscach. Dlatego to, co najbardziej kojarzy mi się z tamtymi czasami, to nasze nieustanne granie. To, że byliśmy ciągle w drodze" - opowiadał.

Każde pojawienie się duetu Kaczmarski-Gintrowski w sierpniu 1980 roku przyjmowane było przez publiczność z entuzjazmem. "To były bardzo spontaniczne reakcje. Wszystkie nasze piosenki były świetnie przyjmowane, bo ludzie szukali w nich drugiego dna i interpretując je na własny sposób - zawsze znajdowali" - opowiadał artysta.

Jeden ze sztandarowych utworów Kaczmarskiego i Gintrowskiego - "Mury - nazywany był nieoficjalnym hymnem Sierpnia 1980 roku i Solidarności, symbolem walki z reżimem . Gintrowski zwrócił jednak uwagę, że utwór ten był przez publiczność opacznie rozumiany. "Ludzie słyszeli tylko fragment: +Wyrwij murom zęby krat+, a prawdziwa pointa tego utworu to fragment: +a śpiewak także był sam+. To był sens tej piosenki" - podkreślił Gintrowski.

Artysta zastrzegł, że nie miał nigdy pretensji o inną interpretację tej pieśni. "Ludzie słyszeli to, co chcieli słyszeć. Wtedy było im to potrzebne" - podkreślił.

Pytany o to, jak odnosił się do sformułowania "bard Solidarności", którym określano jego i Jacka Kaczmarskiego, Gintrowski odparł, że nigdy za nim nie przepadał.

"Z Jackiem nigdy nie lubiliśmy tego typu określeń. My po prostu śpiewaliśmy piosenki, wyrażaliśmy w nich naszą niezgodę na otaczającą nas rzeczywistość, a potem to do nas przyrosło. (...) Zwykle tak jest, że jeżeli coś się tworzy i potem pokazuje to ludziom, to od tego momentu dzieło zaczyna żyć własnym życiem. Na to artysta nie ma już wpływu" - uznał muzyk.

30. rocznicę Sierpnia 1980 Gintrowski spędzi koncertując m.in. w Rzeszowie i Starachowicach. (PAP)

agz/ abe/

(wywiad przeprowadzony w sierpniu 2010 r.)


 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL