Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wojsko oraz służby mundurowe wzięli udział w uroczystych obchodach upamiętnienia 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przy Panoramie Racławickiej we Wrocławiu.
Wrocławskie obchody, w których uczestniczyli m.in. minister edukacji narodowej Anna Zalewska, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak i prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zorganizowano przed pomnikiem Konstytucji Trzeciego Maja przy Panoramie Racławickiej. Podczas uroczystości odczytano apel pamięci, po którym oddano salwę honorową; pod pomnikiem złożono wieńce i kwiaty.
"Jesteśmy tu dzisiaj razem, by mówić o Konstytucji 3 Maja, odważnej i rewolucyjnej konstytucji, pierwszej w Europie i drugiej na świecie, która w demokratyczny sposób kształtowała polską rzeczywistość. To zniesienie liberum veto, to zniesienie wolnej elekcji, zrównanie w prawach mieszczan i szlachty, wzięcie pod ochronę państwa polskiego chłopa” – mówiła minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
Podkreśliła, że choć Konstytucja 3 Maja funkcjonowała tylko dwa lata, „stała się symbolem i myślą, wokół której koncentrowali się później ci kochający ojczyznę i walczący o odzyskanie niepodległości”.
Minister przypomniała, że zaraz po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku znowu powrócono do świętowania Konstytucji 3 Maja. „Później, kiedy władze komunistyczne zabroniły nam cieszenia się z tej politycznej myśli zawartej w konstytucji, dopiero od 1990 r. możemy znowu się spotykać zawsze 3 maja” - powiedziała Zalewska. „Cieszmy się, że mamy takie doświadczenia, taką symbolikę i takie wartości, wokół których możemy się koncentrować. To ważne, bo to stanowi o naszej tożsamości i wartości” – dodała.
Z kolei wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak zwrócił uwagę, że fakt, iż celebrujemy wydarzenie sprzed tak wielu lat dowodzi, że Konstytucja 3 Maja wpisała się w naszą historię i nadal buduje naszą narodową tożsamość. „Mimo, że po 13 miesiącach została uchylona przez wojska rosyjskie, a w wyniku kolejnych zdarzeń, kilka lat później Polska na 123 lata zniknęła z mapy Europy i świata, to z tej historii możemy wyciągnąć pewną naukę: nawet najpiękniejsze projekty, które wspólnie realizujemy upadną, jeżeli nie ma wewnętrznej, narodowej zgody. A także to, że Polacy są w stanie realizować wspaniałe rzeczy, a taką rzeczą z całą pewnością była Konstytucja 3 Maja. Pamiętajmy o tym, bądźmy z tego powodu dumni” - powiedział wojewoda.
„Chciałbym, żebyśmy w tym drugim dniu ważnych narodowych świąt, przypomnieli sobie to, co konstytucja wyrażała i wyraża: wartość jaką jest wspólnota” – mówił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Wyjaśnił, że konstytucja wyraża sobą otwartość, gotowość do uwspólniania, podkreśla prawa obywateli, ale i określa obowiązki państwa. „Jednak sama w sobie jest dokumentem absolutnie pustym, u jej podstaw stoimy my wszyscy tutaj zebrani, wezwani do tego, aby tworzyć wspólnotę i bronić ważnych dla niej wartości” – podkreślił prezydent Wrocławia.
„Widzę jak wiele potrafi nas na co dzień dzielić. Tymczasem obowiązkiem nas wszystkich, a przede wszystkim polityków, jest budowanie wspólnoty, łączenie ludzi, wspólne poszukiwanie rozwiązań dla trudnych sytuacji. Wszystko co temu nie służy, co przeciwstawia sobie różne grupy społeczne, co skłóca i poróżnia jest co najwyżej przykrą satyrą tego czym polityka powinna być i czemu politycy powinni służyć. To z całą pewnością nie buduje Polski” – mówił Sutryk.
Prezydent podkreślił, że troska o wspólnotę nie leży tylko w rękach polityków. „Jest powierzona każdemu z nas, samorządowcom, ale także ludziom wszystkich zawodów. To my jesteśmy odpowiedzialni za Polskę naszych marzeń (…) Pamiętajmy o tym choćby poprzez udział w tegorocznych wyborach do PE, a następnie w wyborach krajowych, wybierając z rozwagą tych, którzy naszym zdaniem najlepiej o Polskę i o Europę zadbają” – apelował.
Po uroczystości jej uczestnicy spod Panoramy Racławickiej przeszli do Archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie odbyła się msza św. pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego abp Józefa Kupnego. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ agz/