Uroczystości w Warszawie i Poznaniu uświetnią 93. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W tym roku obchody poświęcone są w szczególności gen. Stanisławowi Taczakowi, pierwszemu dowódcy tego jedynego na ziemiach polskich zrywu niepodległościowego zakończonego zwycięstwem.
Oficjalne uroczystości zaplanowane w Poznaniu 27 grudnia rozpoczną się od składania kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, później zebrani przemaszerują do poznańskiej Fary na mszę świętą.
Oficjalne obchody poprzedzi w poniedziałek tradycyjna inscenizacja przyjazdu Jana Ignacego Paderewskiego do Poznania. Przyjazd polskiego kompozytora i męża stanu było bezpośrednią przyczyną wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Po mszy na Placu Wolności grupy rekonstrukcji historycznej zaaranżują polowy obóz powstańczy, w którym można będzie przyjrzeć się szkoleniom z musztry czy wysyłanym i przyjmowanym patrolom.
Na placu stanie też kontener edukacyjny, a w nim stylizowany na epokę pokój, z którego okien poznaniacy będą mogli oglądać działania powstańców na ulicach miasta.
Na wystawie prezentowana będzie archiwalna audycja radiowa z 1958 roku ze wspomnieniami bohaterów powstania w tym pierwszego głównodowodzącego – generała Stanisława Taczaka. Wystawę będzie można oglądać do 30 grudnia.
Przez cały wieczór po poznańskim starym mieście będą poruszały się patrole wojskowe (polskie i niemieckie) w mundurach, zachęcając spacerujących do odwiedzenia obozowiska na Placu Wolności.
Część uroczystości rocznicowych odbędzie się w Warszawie.
"28 grudnia planujemy uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza z udziałem licznej grupy uczestników z Poznania i poznaniaków, którzy mieszkają w Warszawie" - powiedział marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
Akcja promocyjna warszawskich obchodów zostanie przeprowadzona w m.in. w pociągach warszawskiego metra.
Samorząd Województwa przygotował w tym roku też strategiczną grę planszową „Powstanie Wielkopolskie” oraz kolekcjonerską metalową figurkę gen. Stanisława Taczaka. „Będziemy w kolejnych latach powiększać tę kolekcję figurek osób zasłużonych dla powstania” – dodał Woźniak.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Był to na ziemiach polskich jedyny zryw niepodległościowy zakończony zwycięstwem.
Stanisław Taczak urodził się w Mieszkowie koło Jarocina (wielkopolskie). Jako poborowy służył w szeregach armii kajzerowskiej. W czasie I wojny światowej (1914-1918) dosłużył się stopnia kapitana. W grudniu 1918 roku w Poznaniu Wojciech Korfanty złożył mu propozycję objęcia stanowiska naczelnego dowódcy.
Taczak objął dowództwo zastrzegając, że poprowadzi oddziały powstańcze do czasu przybycia oficera wyższego stopniem, który obejmie dowództwo i będzie przygotowany do kierowania rozwijającymi się wojskami powstańczymi (co nastąpiło 16 stycznia 1919 roku, z chwilą przyjazdu gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego).
Największą zasługą majora Taczaka było przygotowanie podwalin pod struktury przyszłej Armii Wielkopolskiej.
Taczak zmarł 15 lat po wojnie. Pochowany początkowo w Malborku, został następnie przeniesiony do Poznania na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan.
Oficjalne obchody poprzedzi w poniedziałek tradycyjna inscenizacja przyjazdu Jana Ignacego Paderewskiego do Poznania. Przyjazd polskiego kompozytora i męża stanu było bezpośrednią przyczyną wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Był to na ziemiach polskich jedyny zryw niepodległościowy zakończony zwycięstwem. (PAP)
kpr/ ls/