Europa i świat 1918-1939

14.09.2017

Przywrócono muzeum Dzierżyńskiego w obwodzie kirowskim

Do wsi Kaj w obwodzie kirowskim w Rosji powróciło muzeum Feliksa Dzierżyńskiego, jednego z przywódców przewrotu bolszewickiego w 1917 r. i twórcy aparatu terroru rewolucyjnego. Muzeum Dzierżyńskiego istniało tam w czasach ZSRR, a w latach 90. je zamknięto.

Teraz placówkę znów uruchomiono. Oficjalnie muzeum otwarto w poniedziałek, w 140. rocznicę urodzin Dzierżyńskiego. W inauguracji uczestniczyli deputowani Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu Rosji, i wysocy rangą przedstawiciele Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), spadkobierczyni radzieckich organów bezpieczeństwa.

"Wielu występujących (na otwarciu) podkreślało szczególnie, że otwarcie muzeum Dzierżyńskiego na ziemi kirowskiej odbywa się w roku, gdy minie 100-lecie utworzenia organów bezpieczeństwa państwowego" - napisała rządowa "Rossijskaja Gazieta" w opublikowanym w czwartek reportażu. Dziennik podkreślił, że w nowej placówce znajduje się "bogata ekspozycja" dotycząca historii radzieckich organów bezpieczeństwa.

Powodem uruchomienia muzeum Dzierżyńskiego w Kaju w 1938 r. był fakt, że spędził on w tej wsi osiem miesięcy w latach 1898-99, zesłany za propagandę rewolucyjną wśród robotników. Po upadku ZSRR, w 1994 r., dom-muzeum Dzierżyńskiego przekształcono w muzeum krajoznawcze. Według firmy Urałchim, która sfinansowała nowe muzeum, przywrócenie placówki upamiętniającej szefa Czeka to inicjatywa lokalnych mieszkańców, którzy zwrócili się do deputowanego Dumy Państwowej Rachima Azimowa.

Urałchim, z którą Azimow był w przeszłości związany, podała w komunikacie, że przeznaczyła na odnowienie muzeum 50 mln rubli (ok. 866 tys. USD).

Azimow uczestniczył w poniedziałek w otwarciu muzeum wraz z dwoma innymi deputowanymi Dumy. Towarzyszyli im wysocy rangą przedstawiciele FSB.

Jak przekazały media, szkoła w Kaju, która nosi imię Dzierżyńskiego, otrzymała z okazji otwarcia muzeum nowy autobus.

Dzierżyński w latach 1917-26 stał na czele najpierw Wszechrosyjskiej Komisji Nadzwyczajnej przy Radzie Komisarzy Ludowych do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem (Czeka), a po jej reorganizacji - Państwowego Zarządu Politycznego (GPU) i Zjednoczonego Państwowego Zarządu Politycznego (OGPU), policji politycznej sowieckiej Rosji. Jest odpowiedzialny za wymordowanie setek tysięcy "wrogów ludu", czyli politycznych przeciwników bolszewików.

140-lecie jego urodzin upamiętniono w ostatnich dniach nie tylko w Kaju. W Smoleńsku odsłonięto odrestaurowane popiersie Dzierżyńskiego na terenie jednej ze szkół. Wśród inicjatorów była obwodowa organizacja weteranów FSB.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ ulb/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL