Przyznanie weteranom misji pokojowych podobnych przywilejów, jakie mają żołnierze biorący udział w II wś. - przewiduje projekt noweli ustawy o weteranach, autorstwa klubu PSL-UED. W Polsce weterani misji pokojowych nie są traktowani z szacunkiem na jaki zasługują - oceniają ludowcy.
PSL-UED w czwartek, w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zaprezentowało projekt noweli ustawy o weteranach działań poza granicami państwa . "Dzisiaj chcemy powiedzieć, że pięknie jest pamiętać o bohaterach, którzy nie żyją, ale jeszcze większą wartością jest to, że pamiętamy o tych, którzy żyją" - powiedział poseł ludowców Piotr Zgorzelski na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie.
"My ludowcy oddajemy cześć i chwałę bohaterom. Ale pamiętajmy, że cześć i chwała to nie jest bezrefleksyjny kult, bowiem wielu spośród bohaterów czczonych 1 marca, oprócz pięknych kart swojej historii, ma także te mniej piękne, dlatego też wszyscy jesteśmy zobowiązani, my Polacy, do krytycznego stosunku do historii i taki krytyczny stosunek posiadamy" - dodał Zgorzelski.
Zgodnie z uzasadnieniem, "podstawowym celem nowelizacji projektu jest uhonorowanie osób biorących udział w różnego rodzaju działaniach poza granicami Polski". Projektodawcy proponują m.in., aby poszkodowanym w wyniku takich działań przysługiwało bezpłatne prawo pobytu w Domu Weterana. Projekt przewiduje ponadto wprowadzenie pomocy materialnej, ulg, bezpłatnych przejazdów komunikacją publiczną, dodatków i świadczeń pieniężnych dla poszkodowanych weteranów oraz ich rodzin.
PSL-UED proponuje również dofinansowanie weteranom nauki w szkołach ponadpodstawowych, na studiach pierwszego i drugiego stopnia, magisterskich i podyplomowych.
Obecny na konferencji prasowej b. dowódca GROM gen. Roman Polko ocenił, że sens nowelizacji nie sprowadza się do "kwestii finansowych", które "wcale nie będą tak bardzo obciążające" dla budżetu, tylko na "okazywaniu szacunku ludziom (...) którzy poświęcali swoje zdrowie i życie dla ojczyzny".
"Mamy bohaterów, którzy jeszcze żyją i funkcjonują, często straszliwie okaleczeni na wojnie w Jugosławii, w Iraku, w Afganistanie, ale też we wcześniejszych działaniach, które miały charakter bojowy. Łatwiej jest pamiętać o tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę, ale do Iraku, do Afganistanu i do Jugosławii jechali polscy żołnierze w polskich mundurach i byłoby niedobrze, gdyby bardziej wdzięczne im były tamte społeczności niż my, którzy ich tam wysłaliśmy - Polacy" - podkreślił gen. Polko.
Poseł PSL Paweł Bejda zapowiedział, że na następnym posiedzeniu Sejmu projekt noweli będzie szerzej zaprezentowany posłom i środowiskom kombatanckim. "Będziemy zajmować się tym projektem ustawy także w Zespole Parlamentarnym ds. Bezpieczeństwa Narodowego" - zapowiedział. (PAP)
kka/ rud/ mrr/