PSL zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o "przyśpieszenie" prac Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Politycy ludowców wyrazili nadzieję że "wojna" między prezydentem a rządem ws. reformy sądownictwa nie przeniesie się na obchody 100. rocznicy.
"Chcielibyśmy zwrócić się do prezydenta Andrzeja Dudy (z apelem) o przyśpieszenie prac komitetu obchodów narodowego święta 100. rocznicy odzyskania niepodległości" - powiedział wiceszef PSL Dariusz Klimczak w środę na konferencji w Sejmie. Przypomniał, że prezydent jest przewodniczącym tego komitetu.
Klimczak powiedział, że pretekstem apelu ludowców do prezydenta jest inicjatywa szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, dotycząca tworzenia nowego wzoru paszportu, który będzie - jak mówił polityk PSL - "wkładem ministerstwa w obchody 100. rocznicy". "Nie jesteśmy jednak pewni, czy MSWiA skonsultowało to z prezydentem, a jest to inicjatywa ważna" - podkreślił polityk ludowców.
Jak mówił, komitet jeszcze nie rozpoczął prac, podczas gdy praktycznie prawie wszystkie kluby parlamentarne już przedstawiły swoich kandydatów do prac w tym komitecie, oprócz PiS. "Ten klub zawsze na ustach ma dużo słów dotyczących tradycji, historii, umiłowania do ojczyzny, patriotyzmu, a do prac w tym komitecie się niezbyt kwapi" - zaznaczył Klimczak.
Według niego, "dobrze byłoby, gdyby obchody nie były rozdwojone pomiędzy rząd a prezydenta", co - jak ocenił - po ostatnich wetach prezydenta ws. reformy sądownictwa może się nasilać. "Nie chcielibyśmy, by ta wojna, z którą chyba mamy do czynienia, przeniosła się na grunt obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości" - podkreślił Klimczak.
Prezydent Andrzej Duda podpisał 27 kwietnia ustawę, która zakłada powołanie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, złożonego m.in. z prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu i premiera. Ustawa zakłada, że w przygotowaniu Narodowych Obchodów powinny brać udział partie polityczne i inne ugrupowania.
Po wyrażeniu zgody przez właściwy organ partii lub ugrupowania, udział w pracach Komitetu wezmą przedstawiciele partii politycznych lub ugrupowań, które tworzą klub parlamentarny albo poselski w Sejmie, oraz tych, które w Sejmie obecnej kadencji nie są reprezentowane, lecz którym przysługuje subwencja z budżetu państwa.
PO w pracach Komitetu będzie reprezentowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Kukiz'15 zgłosił do Komitetu posła Józefa Brynkusa, PSL - Dariusza Klimczaka. Uczestnictwa w Komitecie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości odmawia Nowoczesna. (PAP)
wni/ mrr/