Za czasów Jana Pawła II zmienił się stosunek polskich uczonych do Kościoła – pojawił się dialog w miejsce wrogości – powiedział w piątek w Krakowie prof. Franciszek Ziejka podczas prezentacji książek wydanych dla uczczenia kanonizacji JPII.
Podczas spotkania w krakowskiej kurii zaprezentowano książkę "Przesłanie Jana Pawła II na XXI wiek" pod red. Marko Jacova, Franciszka Ziejki i ks. Władysława Zuziaka, a wydaną przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Drugą książką była publikacja prof. Franciszka Ziejki "Jan Paweł II i polski świat akademicki", wydana przez Wydawnictwo Universitas.
Jak poinformowano podczas spotkania, obie książki zostały wydane w celu uczczenia kanonizacji Jana Pawła II przez europejskie środowisko akademickie.
"Za czasów pontyfikatu Jana Pawła II zasadniczo zmienił się stosunek polskich uczonych do Kościoła. W 1978 r., kiedy Ojciec Święty został wybrany, żadna uczelnia publiczna nie wysłała oficjalnych gratulacji do Watykanu. Okazuje się, że w czasie tego pontyfikatu zanikła całkowicie wrogość i ta daleko idąca odrębność (…) pojawia się oto dialog między Kościołem a ludźmi świata akademickiego. I ten dialog, który trwa do dzisiaj, jest niezwykle ważny" – powiedział podczas spotkania prof. Ziejka.
Jak podkreślił, także pod wpływem nauk Jana Pawła II podjęto walkę "z chorobami, jakie po 1989 r. zaczęły toczyć środowisko akademickie w Polsce", a których przejawem było czterokrotne zwiększenie liczby studentów, powstanie 300 uczelni prywatnych. "To, że podjęto tę walkę o uratowanie etosu nauczyciela akademickiego jest niezwykle ważne" – podkreślił Ziejka. Przypomniał też zasługi JPII "w upominaniu się o rozwój nauk podstawowych, w tym humanistycznych”, i w "kształtowaniu zdrowego patriotyzmu". "Pisanie tej książki, to była moja wielka osobista przygoda" – powiedział.
"Miło, dostojni goście zaprezentować tę księgę kanonizacyjną, gdzie zawarta jest nauka człowieka, który zawierzył Bogu, ale i ufał człowiekowi; ukazał, że miłość jest mocniejsza niż grzech. To jego przesłanie jest wciąż aktualne; te słowa wciąż brzmią w naszych uszach, mamy okazję, żeby je przeczytać, przywołać na nowo, pogłębić swoją refleksją i dlatego też ta postać będzie jeszcze bliższa nam wszystkim" – powiedział z kolei ks. Władysław Zuziak, współredaktor i współautor "Przesłania Jana Pawła II na XXI wiek".
"Jest to hołd oddany Janowi Pawłowi II" – powiedział o książkach kard. Stanisław Dziwisz. "Hołd, ponieważ redaktorzy i autorzy tych książek chcieli ukazać i ukazali w sposób znakomity JPII jako człowieka uniwersytetu. Niewątpliwie tak było" – powiedział kardynał, podkreślając, że Janowi Pawłowi II bardzo zależało na rozwoju nauki w Polsce i współpracy pomiędzy środowiskami uniwersyteckimi w Polsce i poza jej granicami.(PAP)
hp/ dym/