Rada Muzeum Historii Polski zaapelowała do ministra kultury o "niezwłoczne podjęcie wiążących decyzji" ws. budowy gmachu muzeum. Uchwałę w tej sprawie podjęli m.in. prof. Wojciech Roszkowski, prof. Henryk Samsonowicz i prof. Andrzej Paczkowski.
"Rada Muzeum Historii Polski apeluje do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o niezwłoczne podjęcie wiążących decyzji dotyczących lokalizacji i finansowania budowy gmachu Muzeum. Pozostawienie tych spraw bez rozstrzygnięcia osiem lat po utworzeniu Muzeum i pięć lat od rozstrzygnięcia konkursu architektonicznego jest niezrozumiałe dla opinii publicznej" - głosi uchwała, pod którą podpisał się historyk prof. Wojciech Roszkowski, pełniący funkcję przewodniczącego Rady Muzeum.
Uchwała - jak poinformował w poniedziałek PAP rzecznik MHP Marek Stremecki - została przesłana do minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzaty Omilanowskiej, a także do prezydenta Bronisława Komorowskiego, premier Ewy Kopacz oraz do parlamentu. Uchwałę 3 października podjęli jednomyślnie wybitni polscy historycy: prof. Andrzej Friszke, prof. Rafał Habielski, prof. Andrzej Paczkowski, prof. Wojciech Roszkowski, prof. Andrzej Rottermund, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Wojciech Tygielski oraz prof. Zofia Zielińska.
"Rada Muzeum Historii Polski apeluje do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o niezwłoczne podjęcie wiążących decyzji dotyczących lokalizacji i finansowania budowy gmachu Muzeum. Pozostawienie tych spraw bez rozstrzygnięcia osiem lat po utworzeniu Muzeum i pięć lat od rozstrzygnięcia konkursu architektonicznego jest niezrozumiałe dla opinii publicznej" - głosi uchwała, pod którą podpisał się prof. Wojciech Roszkowski, pełniący funkcję przewodniczącego Rady Muzeum.
"Muzeum Historii Polski jest przedsięwzięciem o wyjątkowym znaczeniu z punktu widzenia edukacji obywatelskiej, narodowej tożsamości i interesów państwa, które powinno uzyskać szczególne wsparcie ze strony Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rządu, Prezydenta, Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej" - czytamy w uchwale.
W ocenie Rady "podstawą do decyzji o finansowaniu i o lokalizacji muszą być założenia Programu architektonicznego i merytorycznego Muzeum sformułowane w konkursach z 2009 i 2011 roku". Ponadto Rada wyraziła "niepokój, że pojawiające się w debacie publicznej propozycje zmiany decyzji o lokalizacji Muzeum, zaakceptowanej już przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władze miasta, poważnie opóźnią prace nad budową Muzeum".
Rada zaapelowała również do władz Warszawy "o silne wsparcie działań dotyczących budowy Muzeum", a do kandydatów na stanowiska samorządowe o współpracę w tej sprawie z resortem kultury i dyrekcją muzeum.
W niedawnej rozmowie z PAP Omilanowska poinformowała, że resort rozważa umieszczenie Muzeum Historii Polski w innej niż planowano siedzibie. W jej ocenie budowanie gmachu nad Trasą Łazienkowską - jak zakłada projekt architektoniczny - jest zbyt kosztowne. Konkurs architektoniczny na projekt budynku rozstrzygnięto w 2009 r. Zgodnie z nim gmach muzeum miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Koszt inwestycji oszacowano na 350 mln zł.
Zdaniem Omilanowskiej projekt przykrycia wąwozu Trasy Łazienkowskiej i budowy gmachu Muzeum Historii Polski w miejscu zadaszenia był projektem "bardzo ambitnym". "Nadal uważam, że był także projektem dobrym, bo warszawskiej skarpie przyda się rekonstrukcja w tym miejscu. Ale to również projekt, który nie uwzględniał skutków ekonomicznych bankructwa banku Lehmana dla całego świata. Dzisiaj ten świat jest ekonomicznie inny niż ten, w którym powstawała ta koncepcja. Musimy się pogodzić z tym, że jeszcze pięć, osiem, dziesięć lat temu marzenia o nowych inwestycjach były snute ze znacznie większym rozmachem niż dzisiaj - po głębokim kryzysie światowym" - mówiła PAP Omilanowska.
Zwróciła też uwagę, że budowa gmachu Muzeum Historii Polski musiałaby być finansowana z budżetu państwa. "Nie odważę się wnioskować do Rady Ministrów o wyasygnowanie tak wysokiej kwoty na tę inwestycję w czasach tak trudnych ekonomicznie. (...) Kilkusetmilionowy wydatek na ten projekt, choć fantastyczny, wydaje mi się nieodpowiedzialnością" - zaznaczyła.
Minister kultury powiedziała też, że obecnie resort bierze pod uwagę możliwość znalezienia dla muzeum siedziby tymczasowej, albo docelowo - wykorzystanie istniejącego już budynku "najlepiej o charakterze zabytkowym", który po modernizacji i adaptacji mógłby funkcjonować jako siedziba Muzeum Historii Polski. (PAP)
nno/ agz/ jbr/