Radomskie Centrum Onkologii będzie nosiło imię Bohaterów Radomskiego Czerwca’76. To pierwsza placówka w Radomiu, honorująca w ten sposób uczestników protestu robotniczego, do którego doszło w tym mieście 25 czerwca 1976 r.
Radomskie Centrum Onkologii działa w Radomiu od niecałego roku. Jak podkreśliła dyrektor placówki Dorota Ząbek, wydarzenia radomskie są niezwykle istotne nie tylko dla Radomia, ale dla całej wolnej Polski. "Jesteśmy po to, żeby pomagać ludziom, ale chcielibyśmy także uczestniczyć w życiu Radomia i wpisać się w historię tego miasta" - podkreśliła na poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektorka centrum.
Z inicjatywą nadania szpitalowi imienia Bohaterów Radomskiego Czerwca’76 wystąpiło Stowarzyszenie Radomski Czerwiec’76. Jego prezes Stanisław Kowalski podkreślił, że po 40 latach uczestnicy radomskich wydarzeń zaczynają być doceniani i czują się dowartościowani. "Będziemy mieli w Radomiu żywy pomnik: szpital, który ratuje ludzkie życie i ludzie, którzy oddawali swoje życie dla dobra Polski" - powiedział Kowalski. Uroczystość nadania imienia odbędzie się 19 czerwca.
Zdaniem prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego Radomskie Centrum Onkologii to niezwykle ważna dla mieszkańców placówka medyczna. "Do niedawna większość radomian ze schorzeniami onkologicznymi leczyła się poza Radomiem: w Warszawie, Łodzi i Kielcach" - podkreślił Witkowski. Jego zdaniem ważne jest, by szpital mógł się rozwijać i rozszerzać zakres świadczeń medycznych.
Radomskie Centrum Onkologii ma podpisany kontrakt z NFZ na leczenie metodami chemioterapii i radioterapii oraz programy lekowe i profilaktyczne. Na oddział chemioterapii miesięcznie trafia 140 pacjentów. Radioterapii poddawanych jest 60 osób dziennie.
Szpital ubiega się o kontrakt z NFZ na prowadzenie poradni onkologicznej, która była by w stanie przyjąć około 500 pacjentów miesięcznie. W ramach poradni odbywałyby się konsultacje lekarskie oraz badania diagnostyczne.
Jak podkreślił prezes zarządu centrum Tomasz Jankowski szpital jest też przygotowany do uruchomienia oddziału chirurgii onkologicznej, niezbędnego do kompleksowej działalności onkologicznej. Także w tym przypadku potrzebny jest kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Lecznica czeka na ogłoszenie przez NFZ konkursu, w którym mogłaby wystartować (PAP)
ilp/ wkt/