Chrzest Polski w 966 r. ukonstytuował jej państwowość, włączał w krąg kultury zachodniej, a wraz z przyjęciem chrześcijaństwa nastąpił rozwój nauki i szkolnictwa – napisał w liście z okazji Świąt Wielkanocnych rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński.
List rektora KUL będzie odczytany w kościołach w Poniedziałek Wielkanocny, tego dnia będą też zbierane datki na tę uczelnię.
Ks. Dębiński odniósł się w nim do obchodzonej w tym roku 1050. rocznicy przyjęcia chrztu przez Mieszka I, która to decyzja – jak podkreśla rektor KUL – przyniosła konsekwencje także dla nas, ludzi początku XXI wieku.
„Chrzest księcia Polan i jego najbliższego otoczenia w roku 966 był bowiem nie tylko jego aktem osobistym, ale także chrztem Polski. Stanowił wydarzenie o charakterze przełomowym, wyznaczył początek procesu chrystianizacji społeczeństwa, ukonstytuował nie tylko naszą państwowość, ale także narodową tożsamość, której integralnym, a nawet podstawowym spoiwem stało się chrześcijaństwo” – napisał rektor KUL.
„Chrzest księcia Polan i jego najbliższego otoczenia w roku 966 był bowiem nie tylko jego aktem osobistym, ale także chrztem Polski. Stanowił wydarzenie o charakterze przełomowym, wyznaczył początek procesu chrystianizacji społeczeństwa, ukonstytuował nie tylko naszą państwowość, ale także narodową tożsamość, której integralnym, a nawet podstawowym spoiwem stało się chrześcijaństwo” – napisał rektor KUL.
Jego zdaniem ten chrzest był „dziełem Bożej Opatrzności”, ale też „wyrazem geniuszu i odwagi naszych przodków, ich zdolności strategicznego myślenia i odpowiedzialności”.
„Wprowadzał nasz naród w społeczność Kościoła, naznaczonego łaską Boga żywego, oraz włączał w krąg kultury zachodniej. Odtąd także nasza Ojczyzna zaczęła czerpać obficie z greckiej i łacińskiej tradycji, która przejawiała się w literaturze, malarstwie, architekturze, rzeźbie, regułach moralnych, normach prawa i zasadach organizacji państw” – zaznaczył ks. prof. Dębiński.
Rektor podkreślił, że wraz z przyjęciem chrześcijaństwa nastąpił rozwój nauki i szkolnictwa w Polsce, a „cywilizacyjny i duchowy wzrost zawdzięczała nasza Ojczyzna stałej trosce Kościoła o nauczanie”.
„Wykonując uchwały IV Soboru Laterańskiego z roku 1215, synod arcybiskupstwa gnieźnieńskiego obradujący w 1257 r. zalecił wszystkim proboszczom zakładanie szkół na poziomie podstawowym, w których mogli nauczać tylko biegle znający język polski” – zaznaczył ks. Dębiński.
Przypomniał, że pierwszy polski uniwersytet założony w Krakowie w 1364 r. powstał pod patronatem Kościoła. Rektor wskazał też na zasługi dla szkolnictwa średniego i wyższego zakonu jezuitów (prowadzone przez nich kolegium w Braniewie, założenie Akademii Wieleńskiej) oraz pijarów (Collegium Nobilium w Warszawie, powołane przez ks. Stanisława Konarskiego w 1740 r.). Do wartości chrześcijańskich i patriotycznych, podkreślił ks. Dębiński, odwołuje się także Katolicki Uniwersytet Lubelski.
Zdaniem rektora KUL w perspektywie ponad dziesięciu wieków chrześcijaństwa w Polsce „mamy wszyscy prawo chlubić się jej historią, aktami bohaterstwa i własną kulturą”.
„Nie możemy jednak nie zauważyć, że we współczesnej Rzeczypospolitej, zabiegającej słusznie o godne miejsce wśród narodów zjednoczonej Europy, ujawniają się niekiedy, nawet w drastyczny sposób, przejawy intelektualnego zamętu. Dotyczą one kwestii wręcz podstawowych, jak małżeństwo czy rodzina. Konieczne więc jest nieustanne, choć dostosowane do realiów współczesności, powracanie do źródeł naszej narodowej i państwowej tożsamości, której fundamentem nie przestają być wartości ożywiane blaskiem i ciepłem Ewangelii” – napisał ks. prof. Dębiński.
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest najstarszą uczelnią w Lublinie, jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Został założony w 1918 r. decyzją Episkopatu Polski.
Przez ponad 70 lat - aż do 1991 r. uniwersytet był utrzymywany przez polskich katolików, m.in. poprzez działające od 1922 roku Towarzystwo Przyjaciół KUL oraz dotacje Episkopatu, a także zbiórki wśród wiernych.
W 1991 r. KUL objęty został dofinansowaniem z budżetu państwa na działalność dydaktyczną, a od roku 2008 uczelnia jest objęta finansowaniem na zasadach określonych dla uczelni publicznych; dotacja otrzymywana z budżetu państwa stanowi ok. 65 proc. budżetu uczelni.
Pieniędzmi, które na KUL ofiarowują wierni i sympatycy uczelni, w tym także uzyskanymi z kwesty świątecznej, zajmuje się Towarzystwo Przyjaciół KUL - organizacja społeczna założona w 1922 r. (przez ówczesnego rektora KUL o. Jacka Woronieckiego), której jednym z celów statutowych jest wspieranie uczelni.
Pieniądze uzyskane z wpływów społecznych przeznaczane są m.in. na kształcenie studentów stypendystów Fundacji Jana Pawła II (w tym roku na KUL studiuje 144 stypendystów Fundacji; są to studenci pochodzący z terenów byłego Związku Radzieckiego, głównie z Ukrainy i Białorusi), ale też na stypendia dla studentów, dofinansowanie działalności duszpasterstwa akademickiego, na remonty i wyposażenie uczelni.
KUL jest uczelnią prywatną o pełnych prawach uczelni publicznej. Obecnie na dziewięciu wydziałach (siedmiu w Lublinie oraz po jednym w Tomaszowie Lubelskim i Stalowej Woli) na 38 kierunkach, uczy się ponad 12,2 tys. studentów i prawie 2 tys. doktorantów. Jest wśród nich ponad 600 cudzoziemców. Uczelnia zatrudnia prawie 1,1 tys. osób kadry naukowo-dydaktycznej.(PAP)
ren/ mhr/