Holokaust

13.04.2015 aktualizacja 14.07.2016

Relikwie świętego Maksymiliana Kolbego złożone w rzymskiej bazylice

O. Maksymilian Maria Kolbe. Fot. PAP/Reprodukcja O. Maksymilian Maria Kolbe. Fot. PAP/Reprodukcja

W bazylice świętego Bartłomieja w Rzymie odbyła się w poniedziałek ceremonia wprowadzenia relikwii świętego ojca Maksymiliana Kolbego. W świątyni na wyspie Tiberina przechowywane są relikwie męczenników XX wieku, wśród nich błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Podczas ceremonii w bazylice, powierzonej rzymskiej Wspólnocie świętego Idziego, przypomniano, że ojciec Kolbe, który wybrał dobrowolną śmierć głodową w obozie Auschwitz, by ratować współwięźnia, został nazwany przez Jana Pawła II podczas jego kanonizacji w 1982 roku „patronem naszego trudnego stulecia”.

W bazylice złożono między innymi modlitewnik ojca Kolbego z jego dedykacją.

Bazylika, zbudowana na wyspie na Tybrze w 997 roku, jest z woli Jana Pawła II miejscem pamięci tzw. nowych męczenników czasów współczesnych. W 1999 roku w ramach przygotowań do Jubileuszu roku 2000 polski papież powołał Komisję ds. Nowych Męczenników, którzy zginęli za wiarę w XX wieku. Komisja zebrała dokumentację 12 tysięcy męczenników i świadków wiary pochodzących z całego świata.

W październiku 2002 roku podczas uroczystej modlitwy ekumenicznej w nawie głównej świątyni została umieszczona ikona poświęcona męczennikom XX wieku. W pozostałych kaplicach znajdują się relikwie i pamiątki wielu osób, między innymi arcybiskupa Oscara Romero z Salwadoru, zastrzelonego w 1980 roku przez komando śmierci, gdy odprawiał mszę. Beatyfikacja abpa Romero odbędzie się w jego kraju 23 maja, po tym gdy zgodził się na nią niedawno papież Franciszek.

W 2012 roku w bazylice złożono relikwie trzech polskich błogosławionych: fragment kości błogosławionej Karoliny Kózkówny (1898-1914), zabitej przez rosyjskiego żołnierza podczas próby gwałtu, list Stanisława Starowieyskiego (1895-1941) wysłany do żony z Dachau oraz jeden z kamieni, za pomocą których zatopiono w Wiśle ciało księdza Jerzego Popiełuszki, zamordowanego w 1984 roku przez oficerów SB. (PAP)

sw/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL