18.09.2010. Oświęcim (PAP) - Rozpoczyna się remont konserwatorski dwóch bloków w byłym niemieckim obozie Auschwitz I - poinformował w sobotę Bartosz Bartyzel z biura prasowego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. "We wrześniu wyłoniliśmy wykonawcę prac. Trwają już prace przygotowujące oba bloki do właściwych prac konserwatorskich. Konserwacja potrwa do jesieni 2013 roku" - powiedział Bartyzel.
"Spośród wielu obiektów dawnego obozu Auschwitz I wybrane zostały dwa niezwykle cenne murowane bloki więźniarskie, które nie uległy większym przekształceniom po okresie funkcjonowania obozu. Prace obejmują kompleksową konserwację wszystkich zachowanych oryginalnych elementów i wyposażenia budynków. W przyszłości w nich mieścić się będzie nowa wystawa główna muzeum, która ma się znaleźć na parterach bloków od pierwszego do 11" - powiedział Bartyzel.
Bartosz Bartyzel dodał, że prace przy drewnianych barakach w byłym obozie Birkenau trwają już od roku. Zakończenie planowane jest na jesień 2012 roku.
"Jeden z baraków jest już zakonserwowany i prace przy nim są zakończone. Prace przy kolejnym powinny dobiec końca w przeciągu miesiąca. Konserwatorzy rozpoczęli także prace przy dwóch kolejnych barakach. One powinny być gotowe we wrześniu 2011 roku. Pierwszy z nich został już zdemontowany, a jego elementy są poddawane konserwacji. Drugi przygotowywany jest do demontażu. Trwa zabezpieczanie malatury w jego wnętrzu. Ostatnią fazą tej części projektu będzie konserwacja piątego baraku" - podał Bartyzel.
Podczas funkcjonowania obozu dwa z objętych projektem konserwacji baraków pełniły rolę szpitalnych, kolejne dwa - baraków sypialnych odcinka kwarantanny, a ostatni to barak sanitarny, w którym mieściły się latryny i umywalnie.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II -Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks uzupełniała sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz obywateli innych państw.
W 1947 roku na terenie byłych: Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau powstało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Placówka to prawie 200 hektarów powierzchni, ponad 150 budynków i ponad 300 ruin, kilometry ogrodzeń, wieże wartownicze, a także archiwa i zbiory. Rocznie odwiedza ją ponad milion osób. (PAP)
szf/ woj/